Ολυμπιακός - Ηρακλής 91-77: «Δύο στα δύο» οι «ερυθρόλευκες» με τρομερή Βίτολα!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Ηρακλή με 91-77 στο ΣΕΦ - 27 πόντους και 23 ριμπάουντ η Βίτολα

Όχι και τόσο εύκολα, ο Ολυμπιακός νίκησε σήμερα στο ΣΕΦ 91-77 τον αξιόμαχο Ηρακλή και ζευγάρωσε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Ουίλιαμς και Βίτολα είχαν από 27 πόντους η καθεμία για τον Ολυμπιακό, με τη Λετονή να έχει και 23 ριμπάουντ! Για τον «Γηραιό» καλύτερη η Τσερτς (28π.).

Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπορούσαν να ξεφύγουν μέχρι και το 17’ (30-29). Με ένα 13-0 έκαναν το 43-29, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 43-35. Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, πήγε στο +19 (58-39). Οι βάσεις για την επικράτηση είχαν μπει και στο 30’ το σκορ ήταν 68-50. Ο Ηρακλής μαχητικός μείωσε σε 71-64 στην δ’ περίοδο. Πράγμα που αφύπνισε τις «ερυθρόλευκες» και έκαναν το 76-64. Με τη στοιχειώδη σοβαρότητα στο τέλος, τα κορίτσια του Θρύλου πήραν τη νίκη με 91-77.

Α1 γυναικών: Έσπασαν το ρόδι ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΟΚ - Επική νίκη Πρωτέα - Εύκολα η Ελευθερία

Ολυμπιακός-Ηρακλής 91-77
Διαιτητές: Μαρίγλη-Μακρόπουλος-Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 21-19, 43-35, 68-50, 91-77
Ολυμπιακός (Νίκλας): Μόρισον 13, Γουίλιαμς 27(3), Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 3(1), Καρλάφτη 6(2), Δίελα, Βίτολα 27(2τρ., 23ρ.), Χριστινάκη 8, Κολλάτου 2.
Ηρακλής (Νίκου): Καράλη 3, Παπά, Γιαννούδη 6(1), Παπαροϊδάμη, Πατούνη, Γεροστεργίου 3, Ντιν 20(2), Τσερτς 28(2), Κάρεϊ 17(1).

Δηλώσεις:

Άννα Σπυριδοπούλου: «Δεν μας σέβονται! Δεν μας αρέσει σαν Ολυμπιακός να μιλάμε για τους διαιτητές, όμως δεν είναι εικόνα αυτή. Τα φάουλ στον πίνακα τα… λένε όλα. Αν δεν σέβονται τον Ολυμπιακό, εμείς θα είμαστε εδώ για να δείχνουμε ποιος είναι ο καλύτερος! Αγωνιστικά, δεν ήμασταν συγκεντρωμένες σε όλα τα σημεία, όμως πήραμε τη νίκη. Χτίζουμε μέρα με τη μέρα την ομάδα».