Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-69: Ερυθρόλευκο προβάδισμα στους τελικούς!

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στους τελικούς της Α1 γυναικών

Πιο αποφασιστικός ο Ολυμπιακός και παρά την ατυχία με τον τραυματισμό της Σταμάτη, κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 76-69 στο ΣΕΦ και έκανε το 2-1 στους τελικούς της Α1 γυναικών, με τον τίτλο να είναι στις 4 νίκες. Επόμενο ματς στη Λεωφόρο στις 30 Μαρτίου.

Γκούσταφσον (24π., 14ρ.), Νικολοπούλου (13π., 7ρ.) και Σταμολάμπρου (11π.) κορυφαίες του Θρύλου. Για τον ΠΑΟ καλύτερη η Χριστινάκη (24π.).

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν καλό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 11-5, αλλά οι «πράσινες» με δυο τρίποντα ισοφάρισαν 11-11 και προσπέρασαν με 13-14. Ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο (20-18) με καλάθι της Γκούσταφσον (8π.). Η ίδια με γκολ-φάουλ έκανε το 23-18 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου και η Σταμολάμπρου ανέβασε τη διαφορά (25-18). Με τρίποντο της Σταμάτη στο +10 ο Ολυμπιακός (28-18). Ο Παναθηναϊκός με την Παυλοπούλου μείωσε σε 28-23 και βρήκε τον τρόπο για να φέρει το ματς στο καλάθι (32-30). Το άσχημο για τις «ερυθρόλευκες» ο τραυματισμός της Σταμάτη στο πόδι. Αφού πήρε κεφάλι πάλι ο ΠΑΟ (36-37), το ημίχρονο έκλεισε υπέρ του Ολυμπιακού με 38-37. Η Γκούσταφσον πρώτη σκόρερ με 13 πόντους, ενώ απ΄ την άλλη από 9 είχαν Χριστινάκη και Σωτηρίου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η μάχη ήταν μεγάλη και οι «ερυθρόλευκες» κατόρθωσαν να πάρουν μια μικρή διαφορά με τη λήξη της γ’ περιόδου (56-51). Πήγε και στο +7 με την έναρξη της δ’ περιόδου (58-51). O Παναθηναϊκός έμενε μέσα στο ματς (64-60), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου (70-60 στο 37’). Ψύχραιμες στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκες» μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα και πανηγύρισαν τη νίκη με 76-69!