Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 91-35: Τα κορίτσια του Θρύλου ρεζίλεψαν τον Δικέφαλο!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε στην κυριολεξία τον ΠΑΟΚ με 91-35

Μετά από μια μοναδική παράσταση, τα κορίτσια του Ολυμπιακού «κονιορτοποίησαν» τον ΠΑΟΚ με 91-35 και συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους (9-0) στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών! Με ανεβασμένη ψυχολογία έτσι οι «ερυθρόλευκες» πηγαίνουν στο κρίσιμο ματς της Τετάρτης με τη Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα «μαγικό» πρώτο ημίχρονο, όπου σκόρπισε στην κυριολεξία τον ΠΑΟΚ (45-12!). Ειδικά στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με το επιμέρους σκορ να είναι 21-4! Η Γκούσταφσον είχε 11 πόντους (έναν λιγότερο από όλον τον ΠΑΟΚ!) και 9 ριμπάουντ, με Σταμολάμπρου (9) και Σπυριδοπούλου (8) να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Για τον Δικέφαλο σκόραραν μόνο Καρλάφτη (6) και Θεοδώρου (6).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο φρενήρη ρυθμό και στην επανάληψη. Με ένα 20-0 πήγε στο 65-12! Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει καλάθι μετά από 10 ολόκληρα λεπτά! Στο 30’ οι «ερυθρόλευκες» ήταν μπροστά με 73-16! Αφού πήγε η διαφορά και στους 61 (80-19) το ματς έληξε με 91-35!

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Μαρινάκης-Μαρίγλη
Δεκάλεπτα: 24-8, 45-12, 73-16, 91-35
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 18(2), Σταμάτη 2, Αγιούσο 5(1τρ., 8ασ.), Σπυριδοπούλου 12, Σύρρα 7(1τρ., 5κλ.), Γκούσταφσον 17(1τρ., 13ρ.), Νικολοπούλου 10 (9ρ., 6ασ.), Δίελα 4, Χουγκάζ, Γκουζέλου 5, Σουκ 11(1), Βαμβακά.
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 2, Κιολέογλου 6(2), Θεοδώρου 6 (10ρ.), Κατσαμούρη 3, Μηνοβγίδου 3(1), Γουίλσον, Καρλάφτη 12(2), Τόγια, Κολλάτου 3.

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Παίξαμε με πολλή διάθεση και πολύ καλή νοοτροπία, πιάσαμε υψηλό ρυθμό από την αρχή, έχοντας εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα. Είναι λογικό, να είμαι πολύ ικανοποιημένος, πραγματικά μπράβο στα κορίτσια! Σκοράραμε με κάθε πιθανό τρόπο, παίξαμε ωραίο μπάσκετ».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη. Ήταν ένα εύκολο ματς για εμάς, ο κόουτς είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριες, ενόψει και του αγώνα που έρχεται με την Βίρτους Μπολόνια. Νομίζω, το ματς δεν χρειάζεται κριτική, συγχαρητήρια στην ομάδα μου, συνεχίζουμε».