Νίκη Λευκάδας - Ολυμπιακός 56-69: Άνετη νίκη και «3 στα 3» οι νταμπλούχες Ελλάδας

Χωρίς να ανεβάσει... στροφές η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε 69-56 της Νίκης στη Λευκάδα και έκανε το «3 στα 3» στο ελληνικό πρωτάθλημα. Κορυφαία η Γκούσταφσον με 15 πόντους.

Νικηφόρα πέρασε από τη Λευκάδα η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, κάνοντας το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα. Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 69-56 της Νίκης Λευκάδας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος «καθαρίζοντας» το ματς από το ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν την ανωτερότητα τους απέναντι στην ομάδα από τη Λευκάδα και κατάφεραν να κλείσουν στο +21 το πρώτο ημόχρονο. Εξαιρετικό ματς από την Γκούσταφσον που μέτρησε 15 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν και οι Σταμολάμπρου 13π, Σταμάτη 13π. και Σουκ 12π.

Με την εκτός έδρας νίκη επί της ομάδας της Λευκάδας, για την 3η «στροφή» της Α1, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τις έξι νίκες, σε ισάριθμα ματς, σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 24-45, 39-57, 56-69

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη, Οκόνορ 13(1), Ντάλα 3(1), Βιντσιλαίου 2, Φουράκη 18, Χερντ 6, Κούκη 6, Κάρεϊ 8(2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 13(3), Αγιούσο 8, Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα, Γκούσταφσον 15(1), Νικολοπούλου 2, Δίελα 2, Σουκ 12, Βαμβακά 2

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Πήραμε άλλη μία νίκη, για το πρωτάθλημα. Παίξαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα και αυτό είναι που πρέπει να βελτιώσουμε. Πρέπει να παίζουμε 40 λεπτά με την ίδια ένταση».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Σήμερα, καταφέραμε να πάρουμε μία ακόμη νίκη, απέναντι σε μια πολύ αξιόλογη ομάδα. Η άμυνα μας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πολύ καλή, αλλά είχαμε κάποια θέματα στα ριμπάουντ. Κρατάμε, φυσικά, τη νίκη. Θα δούμε τα λάθη μας στο βίντεο και θα τα βελτιώσουμε, για να παρουσιαστούμε όπως πρέπει στο δύσκολο ματς που έρχεται, με την Μπουρζ».