Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 61-53: Έκαναν το 2-2 οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στη Λεωφόρο 61-53 τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε (2-2) τους τελικούς της Α1 γυναικών

Πιο αποφασιστικός στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός κέρδισε στην κατάμεστη Λεωφόρο 61-53 τον Ολυμπιακό και έφερε στα ίσα τους τελικούς της Α1 γυναικών (2-2). Επόμενο ματς στο ΣΕΦ την Τετάρτη (17.00). Κορυφαίες του ΠΑΟ Ριντ (23π., 17ρ.) και Φιτζέραλντ (19π.). Για τον Ολυμπιακό πρώτες σκόρερ Πλουφ (13π. συν 11ρ.) και Βίτολα (10π.). Ο τίτλος να θυμίσουμε είναι στις 4 νίκες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Με την Ριντ «ζεστή» ο ΠΑΟ πήρε κεφάλι στο σκορ και με τρίποντο της Χολμς πήγε στο +7 (17-10). Οι «ερυθρόλευκες» ήταν και πάλι άστοχες (4/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» στη β’ περίοδο και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 20-17, αναγκάζοντας την Καπογιάννη να πάρει τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ισορροπήσει την αναμέτρηση, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν από κει και πέρα στο σκορ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 31-31. Πρώτες σκόρερ του ΠΑΟ οι Ριντ (12π.) και Φιτζέραλντ (9π.), ενώ για τον Ολυμπιακό οι Πλουφ (8π.), Βίτολα (8π.) και Σταμολάμπρου (7π.). Η ομάδα του Πειραιά είχε τα ριμπάουντ, με μέτρια ωστόσο ποσοστά ευστοχίας.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός έκανε το 37-40, αλλά χάρη και σε μια τεχνική ποινή ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (40-40) και πήρε ξανά κεφάλι με γκολ-φάουλ της Φιτζέραλντ (43-40). Mε το σκορ 43-42, η Χάμπλιν έχασε δυο βολές και ο Ολυμπιακός αντί να προσπεράσει, είδε τον Παναθηναϊκό να πάει στο +4 με τρίποντο της Λύμουρα στο 30’ (46-42).

Με Σταμάτη και Νικολοπούλου οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν (46-46) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Το θρίλερ θα πήγαινε μέχρι τέλους στη Λεωφόρο. Με καλάθι της Βίτολα ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 48-50, για να απαντήσει η Ριντ (50-50). Στο δραματικό φινάλε, η Χολμς έκανε το 56-53, κλέβοντας (μάλλον αντικανονικά) τη μπάλα από τη Νικολοπούλου. Λάθη από τις «ερυθρόλευκες» στη συνέχεια και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 61-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53

Διαιτητές: Κάρδαρης, Τζιοπάνος Ν., Τσώνος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 23 (17ρ.), Φιτζέραλντ 19 (6ρ.), Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8, Μπουντούρη, Χολμς 7 (5κλ.), Χατζηνικολάου (7ρ., 4ασ.).

Ομαδικά στατιστικά: 15/39 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 22/28 βολές, 34 ριμπάουντ (30-4), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13 (11ρ., 5ασ.), Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 6 (6ασ.), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8 (6ρ., 5ασ.), Δίελα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.