Ολυμπιακός – Χανιά 90 - 52: Παράσταση για... ένα ρόλο στο ΣΕΦ

Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 90-52 των Χανίων στο ΣΕΦ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Α1 γυναικών και διεύρυνε το αήττητο σερί του με 15 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια

Προχωρά ακάθεκτος για τον τίτλο ο Ολυμπιακός, που επικράτησε των Χανίων με 90-52 σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Με τη νίκη τους αυτή οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους για τον τίτλο έχοντας 15 νίκες στα τελευταία παιχνίδια.

Από την αρχή του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους και από τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου, μάλιστα έφτασαν τους 33 πόντους (33-17), με δίποντο της Σπυριδοπούλου, στη συνέχεια ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +18 (42-24), με τρίποντο της Σύρρα από τη γωνία (0:30) και έτσι, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 42-24, κόντρα στα Χανιά.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς προηγήθηκε με 45-29, με τρίποντο της Τόλφρι (7:03) και στη συνέχεια, έφτασε στο +19 (51-32) επί των φιλοξενούμενων, με καλάθι της Νικολοπούλου (5:36).

Με λέι απ της Τόλφρι στον αιφνιδιασμό (3:59), ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στο +23 (55-32), ενώ με φόλοου της Πλουφ (1:59), ξέφυγε για πρώτη φορά με +27 (60-33).

Έτσι, με λέι απ της Πλουφ (0:17), ο Ολυμπιακός «έκλεισε» το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 62-35 κόντρα στα Χανιά. Με τρίποντο της Δίελα (9:52) «μπήκαν» στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες», που έφτασαν στο +30 (65-35), ενώ με λέι απ της Πλουφ (7:38), ανέβασαν τη διαφορά στο +35 (72-37).

Με λέι απ της Βαμβακά στον αιφνιδιασμό (1:14), ο Ολυμπιακός έφτασε στο +36 (86-50) και έτσι, με σκορ 90-52, πανηγύρισε τη νίκη με +38 επί των Κρητικών.

Τα δεκάλεπτα: 26-7, 42-24, 62-35, 90-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Τόλφρι 12 (2), Σταμολάμπρου 8 (1), Σταμάτη, Αλεξανδρή 2, Σπυριδοπούλου 10, Σύρρα 6 (2), Νικολοπούλου 5, Δίελα 8 (2), Βαμβακά 12, Χάμπλιν 15.

ΧΑΝΙΑ (Σόφτσης): Τζουγκράκη 4 (1), Αργυροπούλου, Σαλιάι 6 (2), Πούλινς 8, Τσιχάκη 11 (1), Ντέλιτς 17 (2), Χάρις 6.

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Γενικά, είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα, παίξαμε καλά στην άμυνα, αλλά επιθετικά έπρεπε να έχουμε καλύτερη συνέπεια σε ορισμένα σημεία, κάναμε κάποια εύκολα λάθη και πρέπει να το δουλέψουμε αυτό. Το σημαντικό είναι, ότι πανηγυρίσαμε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα».

Ευαγγελία Βαμβακά: «Στη δεύτερη περίοδο ήμασταν λίγο μουδιασμένες, δεν μπήκαν τα εύκολα σουτ, μας έπαιξαν ζώνη από την αρχή, οπότε δυσκολευτήκαμε λίγο να το βρούμε, αλλά στην πορεία το βρήκαμε, τρέξαμε το παιχνίδι, βάλαμε πολλά λέι απ και άνοιξε το σκορ. Συνεχίζουμε, θέλουμε να κερδίζουμε συνέχεια».