Ολυμπιακός - Εσπερίδες 69-66: «Δύο στα δύο» στα φιλικά οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός ζευγάρωσε τις νίκες του στα φιλικά, επικρατώντας και των Εσπερίδων στη Λευκάδα με 69-66

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού, διπλασίασε τις νίκες στα φιλικά στη Λευκάδα, καθώς επικράτησε με 69-66 των Εσπερίδων. To δεύτερο διαδοχικό φιλικό, μια ημέρα μετά τη νίκη επί της Νίκης Λευκάδας (73-52), ήταν πιο κλειστό και ισορροπημένο. Βασικό χαρακτηριστικό της αναμέτρησης με τις Εσπερίδες, ήταν τα πολλά φάουλ, με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν στη νίκη, ενώ είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-10, με τις Εσπερίδες να ανατρέπουν την κατάσταση και να πηγαίνουν με 28-33 μπροστά στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τις Εσπερίδες να διατηρούν στο φινάλε το προβάδισμα με 46-49, όμως στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο και έφτασε στην τελική επικράτηση με 69-66.

Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε η Ρουθ Χάμπλιν, η οποία προφυλάσσεται λόγω ενός μικροπροβλήματος στον αστράγαλο.

Την Κυριακή ο Ολυμπιακός θα μεταβεί στα Γιάννινα για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ στις 16:00, στο τρίτο φιλικό της προετοιμασίας.