Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 76-73: Αυτόχειρας στην Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +18 (33-51) στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος «αυτοκτόνησε» γνωρίζοντας την ήττα από τον Παναθηναϊκό - Ο τίτλος θα κριθεί στο τελευταίο ματς, τη Δευτέρα (3μμ) στο ΣΕΦ

Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός στην Λεωφόρο! Οι "ερυθρόλευκες" κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με +18 (33-51) στο ημίχρονο. Όλα έδειχναν πως θα κατακτούσαν τον τίτλο μέσα στο "σπίτι" του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο (59-63), οι φιλοξενούμενες κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Πειραιά... κατέρρευσε! Το "τριφύλλι", αν και αουτσάιντερ, βρήκε το σθένος να φτάσει σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο 35' η Χατζηνικολάου με γκολ-φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (69-67), με τις γηπεδούχες να αποκτούν ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, αλλά η Σταμολάμπρου απάντησε με τρίποντο. Στη συνέχεια, όμως, οι "πράσινες" είχαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και με πρωταγωνίστρια την Λύμουρα, προηγήθηκαν με +3 (74-71) στο 1'40'' πριν τη λήξη. Η Κόστοβιτς απάντησε (74-73), αλλά η Ριντ έβαλε μεγάλο καλάθι στα 58'' πριν να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Στις επόμενες κατοχές, η Σταμάτη αστόχησε σε τρίποντο, το ίδιο συνέβη και με την Ντέιβις στην εκπνοή, με την ομάδα του Παναθηναϊκού να παίρνει μία μεγάλη νίκη, παραμένοντας ζωντανός για την κατάκτηση του τίτλου. Πλέον, τα πάντα θα κριθούν στον τρίτο και τελευταίο τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί την Δευτέρα (24/5, 15:00) στο ΣΕΦ. Κορυφαία του αγώνα η Ριντ, η οποία σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 19 (7/15 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόργκαν 26 (9/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ), Μούλη 8, Λύμουρα 5 (5 ασίστ), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6, Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7 (0/4 τρίποντα), Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Φοντέιν 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολοπούλου 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόστοβιτς 13 (5/11 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 26/48 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 9/12 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 25/40 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη.