Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 73-58: Μία νίκη από το 6ο συνεχόμενο! (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 73-58 τον Παναθηναϊκό στον επαναλαμβανόμενο πρώτο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών και θέλει μία νίκη το Σάββατο (22/5) στο "Π. Γιαννακόπουλος" για να στεφθεί Πρωταθλητής Ελλάδας για 6η συνεχόμενη χρονιά. Ένσταση πριν το παιχνίδι για αντικανονική συμμετοχή της Όλγας Χατζηνικολάου, κατέθεσε ο Ολυμπιακός.

Με την Σταμολάμπρου να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι επιθετικά και να φτάνει τους 11 πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-10 στο 8'! Με καλάθι της Μούλη, ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους στο τέλος της α' περιόδου (20-14).

Με την Εβίνα Σταμάτη να κλέβει και την Σταμολάμπρου να τελειώνει τις επιθέσεις, ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στο +12 στο 13' (26-14). Την ίδια ώρα ο ΠΑΟ ήταν άστοχος από το τρίποντο με 0/7. Οι πράσινες απάντησαν με σερί 5-0 από γκολ-φάουλ της Ριντ και καλάθι της Λεοτσάνκα, μειώνοντας σε 26-19. Το σερί σταμάτησε η Σταμολάμπρου, η οποία φτάνοντας τους 20 πόντους έκανε το 34-21 στο 17'.

Με 0/10 τρίποντα, ο ΠΑΟ έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 5 λεπτά και ο Ολυμπιακός με την Φοντέιν πήγε τη διαφορά στο +17 (38-21) και με κακές επιλογές στην επίθεση έχασε την ευκαιρία να τη στείλει πάνω από τους 20 πόντους. Με τη Σταμολάμπρου να έχει... δύο πόντους λιγότερους από ολόκληρο τον Παναθηναϊκό (21π.), το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 39-23.

Η διαφορά έφτασε στο +20 (45-25), αλλά η Ριντ με 5 σερί πόντους την κατέβασε στο 45-30 στο 23'. Οι φιλοξενούμενες πήραν ψυχολογία και με επί μέρους σκορ 8-19, κατέβασαν τη διαφορά στο -9 (53-44) στο 28'.

Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά ασφαλείας (60-44), την οποία μείωσε (60-47) η εξαιρετική στο β' ημίχρονο Μόργκαν, αλλά την επανέφερε η Σταμολάμπρου (63-47) στο 35'.

Με δύο καλάθια από τις Μόργκαν και Λεοτσάνκα, οι πράσινες μείωσαν και πάλι στους 12 πόντους (63-51) στο 36', γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού, Παντελάκη, να καλεί τάιμ άουτ.

Εβίνα Σταμάτη και Νικολοπούλου με τρίποντα και Φοντέιν - Σταμολάμπρου έκαναν το 73-56 και έδωσαν πρόωρο τέλος στο παιχνίδι, το τελικό σκορ του οποίου ήταν 73-58.

Επόμενος τελικός το Σάββατο (22/5) στο "Π. Γιαννακόπουλος", όπου οι ερυθρόλευκες με νίκη θα κατακτήσουν τον 10 τίτλο στην ιστορία τους (5 Πρωταθλήματα - 4 Κύπελλα).

Σκορ δεκαλέπτων: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26 (3), Σταμάτη 10 (2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10 (8 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κόστοβιτς 5 (12 ριμπάουντ), Παντέλη, Ντέιβις 11 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16 (14 ριμπάουντ), Μόργκαν 11 (1), Μούλη 6, Λύμουρα 7 (1/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3 (1), Διέλα, Λεουτσάνκα 13 (6/15 σουτ, 9 ριμπάουντ), Χατζηνικολάου 2 (1/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/45 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 6/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 23/53 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 3/5 βολές, 38 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.