Πήρε και τον αγώνα sprint στη Bραζιλία ο Φερστάπεν!

Ο Mαξ Φερστάπεν μετά την pole position του Κυριακάτικου (5/11) grand prix στο Ιντερλάγκος πήρε και τον αγώνα sprint στην Βραζιλία παρότι ξεκίνησε από τη 2η θέση.

Δεν βγάζει το πόδι από το ...γκάζει ο Μαξ Φερστάπεν.

Ο τρις, σερί, παγκόσμιος πρωταθλητής μετά την κατάκτηση της 11ης φετινή pole position πήρε τον 4ο του αγώνα sprint στο Ιντερλάγκος.

Ο Ολλανδός πρωταθλητής της Red Bull παρότι ξεκίνησε από τη 2η θέση πέρασε πρώτος στο ξεκίνημα του αγώνα και έπειτα δεν ξανακοίταξε πίσω.

Ο Λάντο Νόρις με τη McLaren, παρότι είχε την πρωτιά στην εκκίνηση και προσπάθησε όσο μπορούσε να πιέσει τον Φερστάπεν τελικά αρκέστηκε ί στη 2η θέση.

Ο Σέρχιο Πέρεζ με την άλλη RB19 τερμάτισε στην 3η θέση.

Tέταρτος ήταν ο Ράσελ, Πιο πίσω, ο Χάμιλτον έχασε ρυθμό στους τελευταίους γύρους και τον πέρασαν διαδοχικά ο Λεκλέρ, που τερμάτισε 5ος, και ο Τσουνόντα που πήρε την 6η θέση για να καταλήξει ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλτής 7ος μπροστά από τον Σάινθ ο οποίος συμπλήρωσε τη βαθμολογούμενη 8άδα.

Ο αγώνας της Κυριακής, που θα έχει μήκος 71 γύρων, θα ξεκινήσει στις 19:00 ώρα Ελλάδας.