Formula 1: Άνετος Φερστάπεν φουλάρει για τίτλο!

Ο Μαξ Φερστάπεν εκμεταλλεύτηκε το ατύχημα του Λεκλέρ και πήρε μια άνετη - όπως αποδείχθηκε - νίκη στο Grand Prix της Γαλλίας και φουλάρει για τον τίτλο. Δεύτερος ο Χάμιλτον, ο Ράσελ συμπλήρωσε το βάθρο.

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο νικητής του Grand Prix της Γαλλίας. Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Ferrari και το ατύχημα που είχε ο Λεκλέρ (οδηγούσε την κούρσα) και είδε πρώτος την καρό σημαία.

Δεύτερος ο Λούις Χάμιλτον, ο οποίος έκανε έναν πολύ καλό αγώνα, προσπερνώντας τον Σέρτζιο Πέρεζ, στην εκκίνηση. Η Mercedes κατάφερε να κάνει το 2-3, με τον Ράσελ να παίρνει την τρίτη θέση περνώντας τον Μεξικανό της Red Bull στον 50ο γύρο.

Όσο για τον Μονεγάσκο, ο αγώνας ήταν… καταστροφή. Και αυτό γιατί ενώ προπορευόταν στον 18ο γύρο αντιμετώπισε πρόβλημα στο πεντάλ και έπεσε πάνω στις μπαριέρες προκαλώντας την εγκατάλειψή του. Στην 5η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Σάινθ, ο οποίος ξεκίνησε από την τελευταία θέση.