Ολυμπιακός – Άλιμος 16-9: Προελαύνουν οι «ερυθρόλευκες», «16 στα 16» στην Α1

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού νίκησε 16-9 τον Άλιμο και έκανε το «16 στα 16» στο πρωτάθλημα της Α1.

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού συνεχίζει με… σπασμένα φρένα την πορεία της τόσο στις εγχώριες όσο και τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποιώντας μία ακόμα καλή εμφάνιση κέρδισαν 16-9 τον Άλιμο στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο για την 16η αγωνιστική της Α1 και έκαναν το «16 στα 16» στην κατηγορία.

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του στο ματς και προηγήθηκε 5-2 στην πρώτη περίοδο, ενώ στη δεύτερη οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 7-5 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν με έξι γκολ (13-7), πριν «σφραγίσουν» τελικά και τη νίκη στην τελευταία περίοδο με το υπέρ τους 3-2, φτάνοντας έτσι στο 16-9.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη ήταν η Τριχά με τέσσερα γκολ και από τρία πέτυχαν Χυδηριώτη και Σάντα, ενώ για τον Άλιμο η Κοντογιάννη σημείωσε καρέ τερμάτων.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-3, 6-2, 3-2

Ολυμπιακός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 2, Χυδηριώτη 3, Τριχά 4, Ξενάκη, Σιούτη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Σάντα 3, Πλευρίτου Β. 2, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρκατωτού, Χριστοδούλου – Άουτ

ΑΛΙΜΟΣ (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 1, Κοβάσεβιτς, Ρακιντζή, Καρυπίδου Μ. 1, Χαλδαίου, Ασημάκη 2, Βιδάλη, Μπιτσάκου Αφ., Μπιτσάκου Μαργ. Τσιμάρα Ευδ., Κοντογιάννη 4, Αρχοντάκη, Καρυπίδου Ηρ. 1, Θεοφανοπούλου