Τζούντο: Πέμπτος ο Τσελίδης στο Γκραν Σλαμ του Τατζικιστάν

Ο Τσελίδης κατέκτησε την πέμπτη θέση στο Γκραν Σλαμ του Τατζικιστάν.

Ο Θεόδωρος Τσελίδης έφτασε στην… πηγή των μεταλλίων, στο Dushanbe Grand Slam 2024, αλλά δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά του βάθρου.

Ο Έλληνας τζουντόκα, ο οποίος έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία των -90 κιλών όπου συμμετείχαν συνολικά 30 αθλητές.

Ο Τσελίδης, στην πρωτεύουσα του Τατζικιστάν, σημείωσε δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες και κατέκτησε σημαντικούς βαθμούς που θα τον φέρουν ακόμη πιο ψηλά από την 15η θέση της Ολυμπιακής κατάταξης που βρισκόταν στα τέλη Απριλίου.

Επικράτησε του Βέλγου Τσούτσι στα προκριματικά και του Καμζά από το Καζακστάν στα ρεπεσάζ, ενώ γνώρισε και ισάριθμες ήττες από τον Κορεάτη Χαν στον τελικό του προκριματικού γκρουπ και από τον Αμπντουγιαλιλζόντα από το Τατζικιστάν στον τελικό της «δεύτερης ευκαιρίας».

Δίπλα στον δύο φορές «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης, βρισκόταν ο εθνικός προπονητής, Νίκος Ηλιάδης.