Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Τουρνουά βόλεϊ γυναικών: Τελικός ΗΠΑ-Βραζιλία

Η Βραζιλία θα είναι η αντίπαλος των ΗΠΑ (κέρδισαν 3-0 τη Σερβία) στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ Γυναικών του Τόκιο, την Κυριακή 8 Αυγούστου, μετά από εύκολη νίκη 3-0 επί της Νότιας Κορέας.

Παρά την αναταραχή που προκλήθηκε από την αποπομπή της Ταντάρα Καϊσέτα, για λόγους που σχετίζονται με χρήση απαγορευμένων ουσιών, η ομάδα του Χοσέ Ρομπέρτο Γκιμαράες εμφανίστηκε συσπειρωμένη και συγκεντρωμένη, επικρατώντας εύκολα της Νότιας Κορέας.

Πρώτη σκόρερ των Βραζιλιάνων, που θα διεκδικήσουν την επιστροφή σε Ολυμπιακό τίτλο για πρώτη φορά μετά από το 2012 (τον είχαν επίσης κατακτήσει και το 2008), ήταν η Φερνάντα με 17 πόντους. Από το συγκρότημα της Κορέας, απέναντι στη Σερβία θα διεκδικήσει το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στην Ιστορία της και πρώτο μετά το 1976, κορυφαία ήταν η Κουνγκ Γιέον Κιμ με 10 πόντους.

Περίμεναν πέντε χρόνια οι αθλήτριες της Ολυμπιακής ομάδας βόλεϊ γυναικών των ΗΠΑ, προκειμένου να πάρουν ρεβάνς για την ήττα τους απ' τη Σερβία στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά του Ρίο (3-2). Οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν συνάντησαν καμία δυσκολία στην Ariake Arena κόντρα στις παγκόσμιες πρωταθλήτριες, είχαν εξαιρετική συμπεριφορά σε υποδοχή και σερβίς και απ' το δεύτερο σετ πάτησαν «γκάζι» και μετέτρεψαν σε... περίπατο το ντέρμπι, παίρνοντας θέση για τον τελικό.

Με την Άντρεα Ντριούς σε καταπληκτική κατάσταση (17π., 12/32 επιθέσεις, 3 άσοι, 2 μπλοκ) οι Αμερικανίδες πήραν το πρώτο σετ με 25-19, έκαναν ακόμη πιο εύκολα το 2-0 (25-15) σε 22 λεπτά και είχαν όλες τις «απαντήσεις» στην τελική επίθεση της Σερβίας στο τρίτο σετ, το οποίο κατέκτησαν με 25-23. Εξαιρετική εμφάνιση (ειδικά στο τρίτο σετ) και για την Τζόρνταν Λάρσον (15π.), ενώ από την Σερβία ξεχώρισε η Τιάνα Μπόσκοβιτς (19π., 16/41 επιθέσεις, 3 μπλοκ).