Στο τάι-μπρέικ η ΑΕΚ τον Παναθηναϊκό, με απίθανο Μάκη Κανέλλο!

Με έναν Μάκη Κανέλλο από άλλο... πλανήτη (9/9 επιθέσεις και 6 μπλοκ!) η ΑΕΚ επικράτησε για δεύτερη φορά του Παναθηναϊκού, αυτή τη φορά για την 3η αγωνιστική της Volleyleague.

Eurokinissi

Mε 27 πόντους που προήλθαν από τους παίκτες του πάγκου και ειδικά τους Παπαδόπουλο, Λάππα, Μαυραγάνη και Κουλοχέρη, αλλά και έναν «φοβερό και τρομερό» Μάκη Κανέλλο με στατιστικά για... Όσκαρ (15π. με 9/9επ. και 6 μπλοκ) η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι που έγινε στο Μετς και ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, είχε προβάδισμα με 8-6 στο τάι μπρέικ, αλλά με τρία λάθη στο φινάλε έκανε πιο εύκολο το έργο της «Ένωσης» που στον πρώτο της αγώνα στο πρωτάθλημα ξεκίνησε με νίκη.

Οι «πράσινοι» και στα τρία επίσημα παιχνίδια που έχουν δώσει από την αρχή της σεζόν (ένα για το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με την ΑΕΚ και δύο στο πρωτάθλημα με Ολυμπιακό και ΑΕΚ) γνώρισαν την ήττα με 3-2 σετ.

5ο σετ: 5-4, 7-8, 10-12, 15-13

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (μπλοκ), Στοΐλοβιτς 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 15 (9/9 επ., 6 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος 16 (13/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (5/11 επ., 56% υπ. - 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 13 (7/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράπτης 22 (16/37 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 18% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 26% άριστες), Γαλιώτος.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Νίκος Νεόφυτος, δήλωσε: «Είναι μία μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ κάτω από δύσκολες συνθήκες και σε ένα γήπεδο που δεν είναι έδρα μας. Ανακατέψαμε πολύ την ομάδα για να αντιμετωπίσουμε τον αντίπαλο και να δώσουμε λύσεις.

Μπράβο σε όλη την ομάδα αλλά πιο πολύ στα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο και δικαίωσαν αυτό που λέμε από την αρχή για τη δύναμη αυτή της ομάδας. Στον πρώτο αγώνα στο Λιγκ Καπ νικήσαμε τον Παναθηναϊκό με τις αλλαγές των Τζιουμάκα, Δρογκάρη και σήμερα με τους Παπαδόπουλο, Λάππα, Λιόκα, Μαυραγάνη. Ακόμα και ο Κουλοχέρης πήρε άσσους όταν κλήθηκε.

Είμαστε χαρούμενοι αλλά θέλουμε βελτίωση και διάρκεια. Κυρίως θέλουμε τέτοιους αγώνες για να βρούμε ρυθμό. Μην ξεχνάτε πως η ομάδα μας έδωσε τον πρώτο αγώνα στο πρωτάθλημα. Κάναμε την πρώτη μας νίκη και ξεκινάμε το ταξίδι μας για το μεγάλο στόχο της 4αδας».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, είπε: «Ηταν ένα ακόμα ματς για γερά νεύρα. Όποια ομάδα πίεζε στο σερβίς θα είχε και προβάδισμα. Το έκανε η ΑΕΚ στο τέλος σε συνδυασμό με τρία δικά μας λάθη που έκριναν τον αγώνα.

Μπορεί να χάσαμε αλλά δεν έχω παράπονο από κανέναν. Έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Παρά τις τρεις ήττες με 3-2 σετ δείχνουμε πως ο Παναθηναϊκός είναι διεκδικητής των υψηλών θέσεων στη βαθμολογία».

1. ΠΑΟΚ 2 6-2 5
2. Ολυμπιακός 2 6-3 5
3. Παμβοχαϊκός 2 5-3 4
4. Ηρακλής 2 3-3 3
5. ΑΕΚ 1 3-2 2
6. Εθνικός Αλεξ. 1 3-2 2
7. ΠΑΟ 2 4-6 2
8. Κομοτηνή 2 3-6 1