Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-2: Ο Ερνάντες μίλησε στο τέλος!

Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-2 σετ και 17-19 στο τέταρτο, αλλά έχασε πολλά σερβίς και ο Κουβανός Ερνάντες πήρε το όπλο του και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μεγάλη νίκη με 3-2, υποχρεώνοντας την πειραϊκή ομάδα στην πρώτη ήττα της.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-2, ο Ιντάλγκο υστέρησε στο σερβίς για πρώτη φορά δεν πήρε άσο και σε 15 προσπάθειες είχε 8 αποτυχημένες, ενώ ο Στερν λιποψύχησε στο τέταρτο σετ και στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με λίμπερο τον Δαλακούρα, αφού ο Γκαράς είναι νοκ άουτ με χιαστούς και ο Τζιάβρας με διάστρεμμα, ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιξε για πρώτη φορά με τον Ζήση.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 6-7 με μπλοκ του Κουμεντάκη στον Ερνάντες, 7-10 με 2 άσους του Παγένγκ, 10-13 με μπλοκ του Λινάρδου στον Ερνάντες, 11-19 με μπλοκ του Παγένγκ στον ίδιο παίκτη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-23 με άσο του Γιάκομπσεν στον Δαλακούρα, ο Ιντάλγκο έκανε το 21-24 και άουτ σερβίς του Κοβάρ το 22-25. Ο Κουβανός του Παναθηναϊκού δεν μπορούσε, και ο Κοβάρ κρατούσε την ομάδα του στο παιχνίδι, ενώ ο Ολυμπιακός χτύπησε επιτυχώς με σερβίς και μπλοκ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-6, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ του Παγένγκ στον Ερνάντες, ο Κουμεντάκης έκανε το 13-14 και άσοι του Παγένγκ και του Τράβιτσα το 14-17, Κουμεντάκης το 17-20 και άσος του Στερν στον Κοβάρ το 17-21. Μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Στερν 19-21. Δύο άουτ του Στερν όμως έφεραν το 22-22 και ο Γιάκομπσεν έκανε το 24-22. Εκεί όμως όρθωσε ανάστημα ο Κουμεντάκης, μετά από χαμένο σερβίς του Φράγκου (24-23). Με ένα ατομικό μπλοκ και ένα διπλό μαζί με τον Λινάρδο στον Ερνάντες(σερβίς Παγένγκ) έφερε το 24-26, για να τελειώσει το σετ με άουτ του Κοβάρ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έπαιξε με Παπαγγελόπουλο αντί Λινάρδου και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-10. Δυο λάθη του Ερνάντες έκαναν το 16-14, αλλά ένα μπλοκ του Φράγκου στον Στερν έφερε το 20-15. Άουτ του Πετρέα μετά και από εύστοχη επίθεση του Χανδρινού το 22-18. Μπλοκ του Λινάρδου που επέστρεψε, στον Ερνάντες 22-19, επίθεση Στερν 22-20, χαμένο σερβίς Παγένγκ 23-20, λάθος Χανδρινού 24-20, χαμένο σερβίς Πετρέα 24-21, λάθος Ερνάντες 24-22 και επίθεση Ραγκέλ 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνεχώς προβάδισμα 2 πόντων, 15-17 και 17-19 με τον Στερν, αλλά έχανε τα σερβίς, για να ισοφαρίσει ο Παναθηναϊκός 19-19 με δυο μπλοκ στον Ιντάλγκο. Προηγήθηκε 20-19 με άσο του Ερνάντες στον Κουμεντάκη.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός προγήθηκε 6-2 με άσους του Ερνάντες και του Φράγκου και μπλοκ του Ραγκέλ στον Στερν. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 7-6 και ο Κοβάρ έκανε το 8-6. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα όταν ο Ιντάλγκο πήρε μπλοκ άουτ, ο Πετρέας πανηγύρισε πιστεύοντας ότι έκανε μπλοκ, αλλά το Var λανθασμένα έδειξε φιλέ και άουτ για το 9-6. Το ματς τελείωσε 10-15 με επίθεση του Κοβάρ.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) σε 149'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. - 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).

Άλεν Παγένκ: «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο ματς, το περιμέναμε. Στα δύο πρώτα σετ, τους πιέσαμε πολύ και είχαμε καλή εικόνα στο ματς. Μετά δεν ξέρω… Ίσως άρχισαν να παίζουν καλύτερα. Η δική μας απόδοση έπεσε λίγο. Έτσι, ηττηθήκαμε με 3-2 σετ. Στο τέλος, όμως, κερδίσαμε έναν βαθμό. Υπό αυτό το πρίσμα, αυτό είναι ως ένα σημείο θετικό, καθώς είναι ακόμα η αρχή της σεζόν. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κοιτάξουμε μπροστά».

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Παίξαμε βόλεϊ στο επίπεδο μας για δύο σετ, όμως μετά από κάποιες καταστάσεις χάσαμε τη συγκέντρωση μας, δεν ήταν δικαιολογία ότι δεν ήμασταν πλήρεις σε αυτό το παιχνίδι. Τώρα, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ματς, για να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας».