Ολυμπιακός: Οι αναπληρωματικοί έχασαν 3-1 από τον Φοίνικα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 - Ο Καζάζης ξεκούρασε τους βασικούς Έγκλεσκαλνς, Φρομ, Μιγαϊλοβιτς, Όκολιτς, Βουλκίδη, Στιβαχτή, Ζήση.

Στο δεύτερο φιλικό με τον Φοίνικα Σύρου, ο Δημήτρης Καζάζης ξεκούρασε τους βασικούς Έγκλεσκαλνς, Φρομ, Μιγαϊλοβιτς, Όκολιτς, Βουλκίδη, Στιβαχτή, Ζήση, οι οποίοι αγωνίστηκαν το Σάββατο και χρησιμοποίησε τους παίκτες που λογίζονται ως αναπληρωματικοί, δίνοντας τους τον απαραίτητο χρόνο συμμετοχής. Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 σετ (28-26, 20-25, 25-22, 25-22), αλλά η εικόνα των «ερυθρόλευκων» ήταν θετική σε γενικές γραμμές. Ο Ολυμπιακός έλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια το 1ο σετ, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες και πήρε με σχετική ευκολία το 2ο ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν τα δυο επόμενα σετ φτάνοντας στην τελική επικράτηση. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Εφραιμίδης με 19 πόντους.

Εντυπωσιακός ο Κασαμπαλής με 5 άσους, ενώ διαγώνιος έπαιξε ο Εφραιμίδης, που ήταν πρώτος σκόρερ με ακραίο τον νεαρό Στρατό που είχε 13/32 επιθέσεις.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και να φτάνει στο 8-5, διευρύνοντας στο +6 τη διαφορά για το 16-10. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα (17-21), αλλά εν τέλει έχασαν το σετ με 28-26. Ο Εφραιμίδης με 6 πόντους και 5/11 επιθέσεις οδηγούσε στην επίθεση τον Ολυμπιακό, με τον Στράτο να ακολουθεί με 4. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο 2ο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον έλεγχο από το ξεκίνημα, αλλά αυτή τη φορά τον διατήρησαν μέχρι το φινάλε του σετ το οποίο πήραν με 25-20 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Ο Εφραιμίδης συνείσφερε άλλους 6 πόντους στο σετ αυτό με 6/9 επιθέσεις φτάνοντας στους 12. Στο 3ο σετ τα δεδομένα άλλαξαν αφού οι Πειραιώτες έμειναν πίσω στο σκορ με 8-1 στο ξεκίνημα και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με τον Φοίνικα να φτάνει στο 25-22 και να ανακτά το προβάδισμα για το 2-1 στα σετ. Το 4ο σετ, ήταν πιο κλειστό με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 21-19 και να διατηρούν το προβάδισμα αυτό κάνοντας το 25-22 και το 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 3-1 σε 1.42. 28-26 (27’), 20-25 (24’), 25-22 (25’), 25-22 (26’)

1ο σετ: 5-8, 10-16, 17-21, 28-26

2ο σετ: 8-7, 13-16, 19-21, 20-25

3ο σετ: 8-1, 16-11, 21-17, 25-22

4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-22

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χαραλαμπίδης 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) , Δορδοκίδης 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, Κασαμπαλής 6 (1/1 επ., 5 άσσοι), Στράτος 12 (10/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52%υπ.-31%αρ.), Ριζόπουλος 13 (13/32 επ., 56%υπ.-25%αρ.), Εφραιμίδης 19 (18/37 επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας-λ (33%υπ.-28%αρ)/Φρομ 1 (1/1 επ.), Μιγαϊλοβιτς, Όκολιτς

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (6/19 επ., 20% υπ. - 20% άριστες), Παπαγγελόπουλος 11 (6/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ράντκε, Στερν 8 (7/12 επ., 1 άσσος, 30% υπ. - 20% άριστες), Μήλης 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς –λ (50% υπ. - 43% άριστες)/ Καρασαββίδης -λ(78% υπ. - 56% άριστες), Ηλίας 5 (3/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ)