Σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 23-23 με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα Χάντμπολ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε «νεκρό» χρόνο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Φουριόζος έχει μπει ο Ολυμπιακός στη Handball Premier και μέχρι το ματς με την ΑΕΚ μετρούσε έξι σερί νίκες. Οι Πειραιώτες υποδέχτηκαν την ΑΕΚ στο κλειστό γήπεδο του Ρέντη και δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το σερί τους και να σημειώσουν την έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το αήττητο στη Handball Premier σε ένα ματς που έπαιξαν με σημαντικές απουσίες. Οι Σανίκης και Καραμπουρνιώτης αν και έπαιξαν τραυματίστηκαν και δεν κατάφεραν να βοηθήσουν όσο θα έπρεπε, ενώ ο Άρσιτς δεν έπαιξε καθόλου.

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με σκορ 12-10, αλλά η ΑΕΚ με το ξεκίνημα της επανάληψης μείωσε σε 12-11. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι τριών γκολ (15-12). Οι Πειραιώτες έφτασαν στο σημείο να προηγούνται με 20-18, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 20-20. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε συνεχή λάθη, αλλά ακόμα κι έτσι ο Ολυμπιακός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του. Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, κέρδισαν πέναλτι σε… νεκρό χρόνο και διαμόρφωσαν το τελικό 23-23.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-3, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημ), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.