ΑΕΚ-Ολυμπιακός 31-22: Πλήρωσε το κακό του ημίχρονο (highlights)

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό στο «Γ. Κασιμάτης» με 31-22 για την πρώτη αγωνιστική της Handball Premier.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Handball Premier η ΑΕΚ που νίκησε στην έδρα της τον Ολυμπιακό με 31-22 για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση και γρήγορα ξέφυγαν στο σκορ με 5-0.

Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα του αντιπάλου τους και σε συνδυασμό με τις επιθετικές ενέργειες των Λέμος και Τζηρά βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-8.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες παρουσίασαν βελτίωση στα αμυντικά τους καθήκοντα και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια ωστόσο διατηρούσαν το σκορ σε απόσταση ασφαλείας και έτσι έφτασαν στην τελική νίκη, η οποία τους δίνει σημαντικό προβάδισμα με το καλημέρα ενόψει της διεκδίκησης του τίτλου.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν με πέντε γκολ οι Τζηράς, Λέμος και Ουγκάλντε, ενώ από πλευράς Ολυμπιακού τη διαφορά έκαναν οι Παπαδόπουλος και Κλιάγιτς με πέντε γκολ αντίστοιχα.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-1, 8-2, 9-4, 13-6, 16-8 (ημχ.), 20-11, 21-14, 22-16, 25-16, 29-19, 31-22.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 5, Δομπρής 1, Νικολαϊδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 1, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 5, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2.

Ολυμπιακός: Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 1, Τσούριτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 5, Κόμπετιτς 2, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλιάγιτς 5, Μιχαηλίδης, Τσίλης 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Πατιός, Κόκκινες: 52:14 Καραμπουρνιώτης, 60:00 Ζάγια (δεν κρατήθηκαν δελτία), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2.