US Open: Στον 2ο γύρο η Σάκκαρη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε 2-0 σετ της Έιζα Μουχάμαντ και θα αντιμετωπίσει ξανά αθλήτρια από τις ΗΠΑ στη συνέχεια του αμερικανικού τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο 30) ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί στον αγώνα της με την άσημη Αμερικανίδα Έιζα Μουχάμαντ (Νο 217) στον 1ο γύρο του US Open και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, κερδίζοντας με σχετική ευκολία την αντίπαλό της με 2-0 σετ τις πρώτες πρωινές ώρες της Τρίτης (28/8).

Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε ό,τι χρειαζόταν προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Μουχάμαντ, την οποία νίκησε με 6-3, 6-3 σε 1 ώρα και 18 λεπτά, για να περάσει έτσι δικαιότατα στον 2ο γύρο. Εκεί περιμένει ξανά αθλήτρια από τις ΗΠΑ, καθώς στον αμερικανικό «εμφύλιο» της Μάντισον Μπρενγκλ (Νο 105) με τη Σοφία Κένιν (Νο 65) επικράτησε η δεύτερη με 6-0, 4-6, 7-6 (4).