Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Υδραϊκό με 13-3

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Υδραϊκό με σκορ 13-3, χάρη σε μία εντυπωσιακή τρίτη περίοδο, στην οποία μέτρησε σκορ 5-0.

Το «5Χ5» στο πρωτάθλημα έκανε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε του Υδραϊκού με 13-3 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, συνεχίζοντας έτσι την αήττητη πορεία της. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε εμβόλιμα, λόγω των υποχρεώσεων του πρωταθλητή Ευρώπης στο Σούπερ Καπ, στις 30 Νοεμβρίου στη Βουδαπέστη, όπου και θα αντιμετωπίσει την Φερεντσβάρος. Κόντρα στον Υδραϊκό, οι «ερυθρόλευκοι», ήταν ανώτεροι, πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και χωρίς να απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα, πήραν με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Γιάννη Δήμαρχου, του φιλάθλου του Ολυμπιακού, που "έφυγε" μετά το τέλος του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, στο Καραϊσκάκη, την περασμένη Κυριακή.

Προβάδισμα από νωρίς

Ο Αλέξανδρος Γούνας άνοιξε το σκορ στο Παπαστράτειο, κάνοντας το 1-0 στο 6:08, με σουτ από την περιφέρεια, για να διπλασιάσει λίγο αργότερα τα «ερυθρόλευκα» τέρματα ο Γενηδουνιάς, σκοράροντας στην κόντρα. Ο Έλληνας περιφερειακός ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το 3-0 για τον Ολυμπιακό, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, ο Κάκαρης ήταν αυτός έκανε το 4-0, από τη θέση του φουνταριστού μετά από πάσα του Χαλυβόπουλου. Στο 1:16 οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα στον αγώνα, μειώνοντας σε 4-1.

«5Χ5» και συνεχίζει αήττητος

Γενηδουνιάς, Μυλωνάκης και Νικολαϊδης, διεύρυναν το προβάδισμα του Ολυμπιακού, στο συν έξι, κάνοντας το 7-1 λίγο πριν τα μέσα του τρίτου οκταλέπτου. Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, με το τέταρτο προσωπικό του γκολ, στον αγώνα, έγραψε το 8-1. Λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Αργυρόπουλος, έφυγε στην κόντρα και μετά από ασίστ του Μυλωνάκη έκανε το 9-1. Ο Ολυμπιακός είχε ένα επιμέρους 5-0 σε αυτό το οκτάλεπτο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Η τελευταία περίοδος ολοκληρώθηκε 4-2 υπέρ του Ολυμπιακού, για το τελικό 13-3. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γενηδουνιάς με τέσσερα τέρματα και ακολούθησαν οι Μυλωνάκης και Νικολαϊδης που πέτυχαν από δυο.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-1, 5-0, 4-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (περιφέρεια, 6:08), 2-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:38), 3-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:39)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Κάκαρης (φουνταριστός, 2:03), 4-1 Πρέκας (π/π, 1:16),

3ο οκτάλεπτο: 5-1 Γενηδουνιάς, (περιφέρεια, 6:26), 6-1 Μυλωνάκης (κόντρα, 5:00), 7-1 Νικολαϊδης (φουνταριστός, 4:17), 8-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 1:47), 9-1 Αργυρόπουλος (κόντρα, 00:17).

4ο οκτάλεπτο: 9-2 Καζάζης (π/π, 6:29), 10-2 Μπούσλιε (φουνταριστός, 5:53), 10-3 Ίρβινγκ (κόντρα, 4:26), 11-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 3:44), 12-3 Νικολαϊδης (π/π, 1:41), 13-3 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 00:07).

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 2, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης, Νικολαϊδης 2, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Κάκαρης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, , Χαλυβόπουλος

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Πουλιόπουλος, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Καλαργυρός, Μπλάνης, Χονδροκούκης Κ.,, Αργυρόπουλος Κ., Στελλάτος, Τσαχιλίδης, Ίρβινγκ 1, Μάντης, Ρουμάνης

Τα δεκάλεπτα: 3-0, 1-1, 5-0, 4-2