Super League 1: «Αυτοκτονία» Άρη στην Τούμπα, στο +16 Ολυμπιακός (βαθμολογία, highlights)

Ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε 16 βαθμούς από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League 1, μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι ΠΑΟΚ - Άρης. Πέρασε ΟΦΗ και Λαμία ο Παναιτωλικός!highlights, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 25ης αγωνιστικής.

Ο Άρης κέρδιζε 0-2 στην Τούμπα μέχρι το 87ο λεπτό, αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ σε διάστημα 7 λεπτών από τους Ίνγκασον (87') και Βιεϊρίνια (94' πεν.) πήρε την ισοπαλία σε ένα παιχνίδι, που έμοιαζε χαμένο. Οι κίτρινοι παραμένουν στην 2η θέση και 16 βαθμούς από τον Ολυμπιακό, στο -17 ο ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός καθάρισε το παιχνίδι με τη Λαμία από το πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε τα 3 τέρματα. Στο 8' και στο 10' οι Μπρούμα και Φορτούνης έκαναν το 2-0 και ο Ελ Αραμπί στο 33' πέτυχε το τρίτο γκολ των ερυθρόλευκων.

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τον Παναιτωλικό, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Βόλου, έφτασε τους 20 βαθμούς και πέρασε στη βαθμολογία ΟΦΗ και Λαμία, που έχουν από 19. Σκόρερ του σημαντικού τέρματος ο Αμερικανός, Γκρέγκορι Αριγίμπι.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η ΑΕΛ στην έδρα του ΟΦΗ με 3-2 για την 25η αγωνιστική της Super League 1.

Οι «βυσσινί» κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς και μείωσαν στον έναν πόντο την απόσταση τους από τον προτελευταίο της βαθμολογίας Παναιτωλικό.

Ο Αστέρας Τρίπολης δεν μπόρεσε να νικήσει εκτός έδρας τον Ατρόμητο, ωστόσο με το βαθμό της ισοπαλίας έπιασε στην πέμπτη θέση τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Το προφίλ της 25ης αγωνιστικής της Super League 1:

Σάββατο (6/3)

ΟΦΗ - ΑΕΛ 2-3 (2' Στάικος, 74' πεν. Ντε Γκουζμάν - 29', 83' Ντουρμισάι, 63' Ακούνια)

Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 1-1 (19' Μανούσος - 76' Αλί Μπαμπά)

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 1-0 (19' Μιλιντσεάνου)