Επεισόδια και διακοπή στον αγώνα που θα έκρινε το πρωτάθλημα Πολωνίας (vid)

Από εκτεταμένα επεισόδια στιγματίστηκε ο αγώνας του πρωταθλήματος Πολωνίας ανάμεσα στη Λεχ Πόζναν και τη Λέγκια Βαρσοβίας, ο οποίος θα έκρινε και τον πρωταθλητή της χώρας.

Οι οπαδοί των γηπεδούχων δεν άντεξαν το γεγονός ότι η ομάδα τους βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2 στο 69' και έξι λεπτά αργότερα ξεκίνησε ρίψη φωτοβολίδων και καπνογόνων. Κάποιοι μάλιστα εισέβαλαν στο γήπεδο, όμως η επέμβαση της αστυνομίας ήταν άμεση και οι οπαδοί απομακρύνθηκαν και επέστρεψαν στις κερκίδες.

Ωστόσο ο αγώνας διεκόπη με τη Λέγκια να πρέπει να θεωρείται σίγουρη πρωταθλήτρια αφού ήταν ούτως ή άλλως πρώτη και αν αποφασιστεί η συνέχεια θα πρέπει να δεχθεί τρία γκολ σε δεκαπέντε λεπτά προκειμένου να φορέσει το «στέμμα» η Βίσλα Πλοκ η οποία είναι στη δεύτερη θέση του πίνακα.