Serie A: Η Ρόμα νίκησε και τον ... κορονοϊό

Η Ρόμα νίκησε 4-0 τη Λέτσε στο Ολύμπικο βάζοντας τέλος σε αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων.  Όλα τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής στη Serie A.

Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Ουντέρ και Μικιταριάν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τζέκο έκανε το 3-0 στο 69’, ενώ το τελικό σκορ έγραψε ο Κολάροφ στο 80’.

Η Λάτσιο πέρασε εύκολα από τη Γένοβα. Προηγήθηκε 3-1 (ο Ιμόμπιλε σημείωσε το 27ο γκολ του στη Serie A) και η Τζένοα απλά μείωσε με πέναλτι του Κρισίτο στις καθυστερήσεις.

H Μπολόνια σκόραρε για 5η φορά φέτος στις καθυστερήσεις. Aυτή τη φορά πλήγωσε την Ουντινέζε που είχε προηγηθεί στο 33' με κεφαλιά του Οκάκα.

Όμως στο 92' ο Ροδρίγο Παλάσιο διαμόρφωσε το τελικό 1-1 κι έσωσε τον βαθμό για τους γηπεδούχους.

Θεωρητικά εύκολο αναμενόταν να έχει η Νάπολι στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μπρέσια. Η ομάδα του ιταλικού νότου επικράτησε με σκορ 2-1 σε ένα ματς που καρδιοχτύπησε.

Η Μπρέσια ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ στο 26’, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι έκανε την ανατροπή και πάτησε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Η Γιουβέντους ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπαλ επικρατώντας με 2-1, ενώ η Μίλαν αν και έφτασε κοντά στο διπλό στη Φλωρεντία το έχασε στο τέλος. Οι «ροσονέρι» δέχτηκαν την ισοφάριση στο 85’ από τη Φιορεντίνα.

Τέσσερα παιχνίδια αναβλήθηκαν λόγω του κορονοϊού...