Ligue 1: Νίκες για Μονπελιέ και Στρασβούργο (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Τις έδρες τους εκμεταλλεύθηκαν την Κυριακή (9/2) οι Μονπελιέ και Στρασβούργο για την 24η αγωνιστική της Ligue 1. Όλα τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στο γαλλικό πρωτάθλημα.

«Μίλησαν» οι έδρες στα δύο πρώτα χρονικά παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής της γαλλικής Λίγκας που διεξήχθησαν την Κυριακή (9/2).

Τόσο οι Μονπελιέ όσο και το Στρασβούργο επικράτησαν με 1-0 της Σεντ Ετιέν και 3-0 της Ρεμς αντίστοιχα, ενώ το πρόγραμμα της ημέρας κλείνει η συνάντηση της Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Λιόν.

Το Σάββατο...

Οριακή νίκη με 1-0 πήρε η Μαρσέιγ με αντίπαλο την ουραγό Τουλούζ, χάρη στην οποία διατηρήθηκε ακλόνητη στη δεύτερη θέση της Ligue 1 πίσω από την πρωτοπόρο Παρί.

Φουλ του... διπλού είχαμε στα βραδινά παιχνίδια του Σαββάτου, με τις Μπορντό, Μονακό και Νιμ να κερδίζουν μακριά από τις έδρες τους, ενώ σπουδαίο ματς έγινε ανάμεσα στη Ντιζόν και τη Ναντ με τελικό σκορ 3-3!

Την Παρασκευή...

Νίκη που την ανεβάζει στην τρίτη θέση κατέκτησε η Λιλ καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ανζέ με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 14' με γκολ του Όσιμεν, με το 1-0 να μένει έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Λιλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 75' «κλείδωσε» τη νίκη χάρη σε τέρμα του Σάντσες.