Serie A: Μεγάλες νίκες για Γιουβέντους, Λάτσιο, «γκέλες» για Μίλαν, Αταλάντα

Με δύο πέναλτι του Ρονάλντο και ένα γκολ του Ντε Λιχτ η Γιουβέντους νίκησε τη Φιορεντίνα, ενώ η Λάτσιο συνέτριψε τη ΣΠΑΛ. Όλα τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στο Καμπιονάτο.

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ νίκησε η Γιουβέντους τη Φιορεντίνα με 3-0. Οι «μπιανκονέρι» χωρίς να πιάσουν υψηλή απόδοση άνοιξαν το σκορ στο 40' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρονάλντο.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Πορτογάλος διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών, οι οποίοι στις καθυστερήσεις είδαν τον Ντε Λιχτ να γράφει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Την ίδια ώρα, η Λάτσιο δεν έδειξε... οίκτο στη ΣΠΑΛ την οποία και συνέτριψε με σκορ 5-1. Νέα «γκέλα» για τη Μίλαν που έμεινε στο 1-1 με τη Βερόνα, στην ισοπαλία και το ματς της Αταλάντα με τη Τζένοα (2-2), ενώ η Λέτσε διέλυσε 4-0 την Τορίνο.

Στα παιχνίδια του Σαββάτου

Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το... μενού του Σαββάτου για την 22η αγωνιστική της Serie A. Στο πρώτο χρονικά ματς η Μπολόνια έφτασε στη νίκη επί της Μπρέσια με 2-1, διατηρώντας τη φιλοξενούμενη ομάδα εντός της διακεκαυμένης ζώνης.

Ακολούθησε ο αγώνας της Κάλιαρι με την Πάρμα, ο οποίος έληξε 2-2 έχοντας συγκλονιστική εξέλιξη, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις για να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές οι «παρμένσι», με το δεύτερο τέρμα τους να έρχεται στο 90'+4' με τον Κορνέλιους!

Στο ακροτελεύτιο παιχνίδι της ημέρας, η Ρόμα γνώρισε συντριβή στην έδρα της Σασουόλο, η οποία προηγήθηκε 3-0 στο 25λεπτο (!) και τελικά επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-2!