Ligue 1: «Σκαρφάλωσε» στις πρώτες θέσεις η Λιλ, «ψυχρολουσία» για Λιόν

Η Λιλ νίκησε εντός έδρας την Ανζέ και βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ενώ η Λιόν ισοφαρίστηκε στο 90' στην έδρα της Αμιέν και έπεσε στην έκτη.

Με ένα γκολ του Βίκτορ Οσιμιέν κι ένα του Λουίζ Αραούχο η Λιλ επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Ανζέ η οποία μείωσε με τον Μπαοκέν και «σκαρφάλωσε» έστω και προσωρινά στην 4η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Στον αγώνα που έκλεισε το... ορεκτικό της 5ης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος, η Λιόν αν και κρατούσε τη νίκη μέχρι το 90' τελικά ισοφαρίστηκε από την Αμιάν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ζαγιέ στο 7ο λεπτό, όμως οι «Λυοναί» ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Ντεμπελέ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 34' έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Τελικά, ένα γκολ του Μπντμέρ στο 90' μοίρασε το... καρπούζι στη μέση κι έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.