Καρδιοχτύπησε αλλά γλίτωσε τα χειρότερα ο ΑΠΟΕΛ

Δύο γκολ πριν το φινάλε της αναμέτρησης με την ΑΕΚ Λάρνακας έσωσαν την… παρτίδα για τον ΑΠΟΕΛ που κατάφερε να ισοφαρίσει στην έδρα του το 0-2, σκορ με το οποίο έχανε μέχρι το 84ο λεπτό.

Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι παρουσιάστηκε ανώτερη της αντιπάλου της από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκε να χάνει 0-2 από τα τέρματα του Τρισκόφσκι σε διάστημα δέκα λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (65’ και 75’). Παρά την εξέλιξη αυτή, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω. Συνέχισαν να πιέζουν και στο τελευταίο δεκάλεπτο δικαιώθηκαν! Στο 84’ ο Μπέζιακ με κεφαλιά μείωσε αρχικά σε 1-2, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής κατά τον ίδιο τρόπο πέτυχε και το 2-2 μόλις ένα λεπτό αργότερα (85’). Ως το φινάλε ο ΑΠΟΕΛ επιδίωξε να πετύχει και την ανατροπή, αλλά οι προσπάθειές του δεν απέφεραν «καρπούς».

Το «στραβοπάτημα» του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε 3-1 εκτός έδρας την Αλκή και πέραν του ότι προσπέρασε την ΑΕΛ (σ. αγωνίζεται σήμερα με τη Νέα Σαλαμίνα) και βρέθηκε (προσωρινά) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, παράλληλα μείωσε και στο -2 τη διαφορά του από τον ΑΠΟΕΛ.

Στο άλλο σημερινό (16/2) ματς της αγωνιστικής, Ένωση Παραλιμνίου και Πάφος έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν τον πόντο.