Επιστροφή στις νίκες για την Ίντερ, «στείρο» το ματς στο «Αρτέμιο Φράνκι»

«Σεφτέ» επιτυχιών, στο 2ο γύρο του Καμπιονάτο, έκαναν οι «νερατζούρι» επικρατώντας στην Πάρμα 1-0 με το πρώτο τους γκολ στο 2019. Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Φιορεντίνα και Νάπολι.

Έναν πόντο σε τέσσερις αγωνιστικές του 2ου γύρου της Serie A μετρούσε η Ίντερ που δεν είχε σκοράρει ως χθες, που πήγε στην Πάρμα, αφού η ισοπαλία της με την Σασουόλο ήταν «λευκή»…

Η ομάδα του Σπαλέτι (υπό πίεση αφού όλη την βδομάδα άκουγε για επαφές των «νερατζούρι» με Κόντε και Μουρίνιο) έσπασε το «ρόδι» νικώντας τους «ντουκάλι», που προέρχονταν από το 3-3 στο Τορίνο με την Γιουβέντους, με το μίνιμουμ σκορ.

Το πρώτο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες, εκτός «Μεάτσα», ήρθε 2 λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο δίνοντας του τον τίτλο της «χρυσής αλλαγής». Οι Λομβαρδοί, που ξανασκόραραν μετά από 366 λεπτά, είχαν και δοκάρι με τον Μπρόζοβιτς (85’), αλλά το «ρευστό» 0-1 έμεινε μέχρι τέλους. Όσο για τους «παρμένσι» που σε 3 αγωνιστικές έχουν έναν πόντο στο 21’ είχαν δοκάρι με τον Ζερβίνιο.

Στο εναρκτήριο ματς της ημέρας, Φιορεντίνα και Νάπολι έμεναν στο 0-0. Αποτέλεσμα άβολο για αμφότερες αφού οι, δεύτεροι, φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά από την κορυφή στο -6 και ν’ αυξήσουν την πίεση στην πρωτοπόρο Γιουβέντους, ενώ οι «βιόλα» έμειναν στο -4 από τις θέσεις της Ευρώπης. Κύριος υπαίτιος της «λευκής» ισοπαλίας στο «Αρτέμιο Φράνκι» ήταν ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Λαφόντ που προέβη σε σωρεία, σωτηρίων, επεμβάσεων.