Δείτε τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στην Ευρώπη

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Βρουσάι οποίος πέτυχε γκολ και  το ντεμπούτο του Μήτρογλου  με την Γαλατασαράι ξεχώρισαν αυτή την εβδομάδα από τους Έλληνες ποδοσφαιριστές που παίζουν στην Ευρώπη.

Η επιστροφή του Ντίνου Μαυροπάνου στους αγωνιστικούς χώρους, μετά από αρκετούς μήνες απουσίας, το γκολ που σημείωσε ο Μάριος Βρουσάι στην Ολλανδία και το ντεμπούτο του Κώστα Μήτρογλου με την φανέλα της Γαλατασαράϊ, ήταν τα σημαντικότερα γεγονότα από την παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα του εξωτερικού.

Ο Βρουσάι σκόραρε και πάλι, αλλά αυτήν την φορά το γκολ του δεν στάθηκε ικανό να δώσει βαθμό ή βαθμούς στην Βίλεμ, την ώρα που ο νεαρός στόπερ Ντίνος Μαυροπάνος αντικατέστησε τον Μουστάφι στην ήττα των «κανονιέρηδων» με 3-1 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Τέλος, ο Κώστας Μήτρογλου ήταν «άσφαιρος» και αντικαταστάθηκε στο 55ο λεπτό στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αλανιασπόρ, ενώ ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος αποβλήθηκε στο ντέρμπι της Μπενφίκα με την Σπόρτινγκ, καθώς υπέπεσε σε πέναλτι στο 85ο λεπτό.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα γήπεδα του κόσμου, το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Αντικατέστησε στο 79` τον Μουστάφι, στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπράιτον.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μίλαν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Η Κάλιαρι φιλοξενεί απόψε την Αταλάντα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μάιντς.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Μάριο Γκόμεζ) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Φράιμπουργκ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Νυρεμβέργη.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Η Λεγανές φιλοξενείται απόψε από την Ράγιο Βαγεκάνο

ΓΑΛΛΙΑ

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Αντικατέστησε στο 80ο λεπτό τον Φλααρ, στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Εμεν.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εμφατική εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Φένλο.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Εκτός αποστολής.

Μάριος Βρουσάϊ (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Γκρόνινγκεν με 2-1. Στο 55ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ, μειώνοντας για τους γηπεδούχους.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Αντικατέστησε στο 46` τον Μάϊσνερ στην εντός έδρας ήττα από την Γκρόνινγκεν με 2-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σαρλερουά.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μουσκρόν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λόκερεν.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Στο 85ο λεπτό αποβλήθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, επειδή ανέτρεψε αντίπαλο μέσα στην περιοχή παραχωρώντας την «εσχάτη των ποινών».

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Δεν είχε υποχρεώσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Δεν είχε υποχρεώσεις.
Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Δεν είχε υποχρεώσεις.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Η Ντιναμό υποδέχεται απόψε την Ιάσι.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

ΚΥΠΡΟΣ
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια) : Η Ομόνοια φιλοξενείται απόψε από τον Ερμή Αραδίππου.
Δημήτρης Κολοβός (Ομόνοια): Η Ομόνοια φιλοξενείται απόψε από τον Ερμή Αραδίππου.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαράϊ): Εκανε ντεμπούτο με την τουρική ομάδα ως βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλανιασπόρ. Αντικαταστάθηκε στο 55ο λεπτό από τον Γκιουμούς.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γαλατασαράϊ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Αλ Καντασίγια.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ