Μαρσέιγ-Λιλ 1-2: Εκκωφαντικός περισσότερο και από την κροτίδα ο Πεπέ (vids)

Την νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Λιλ στην έδρα της Μαρσέιγ για την 22η αγωνιστική της Ligue 1.

Με βασικό τον Κώστα Μήτρογλου παρέταξε την Μαρσέιγ ο Γκαρσιά κόντρα στην 2η της βαθμολογίας Λιλ που προηγήθηκε με πέναλτι του Πεπέ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Οι φίλοι των γηπεδούχων βλέποντας για ακόμη ένα παιχνίδι να δέχεται γκολ η ομάδα τους πέταξαν κροτίδα με τον διαιτητή να διακόπτη το ματς για 38 λεπτά στο 58’.

Όταν ξανάρχισε τα νεύρα είχαν μεταφερθεί στους παίκτες κι ο Θοβέν αποβλήθηκε (67’). Ο Μήτρογλου αντικαταστάθηκε εν μέσω αποδοκιμασιών αλλά ο Πεπέ στο 94’ «ξαναχτύπησε».

Έτσι το γκολ του Μπαλοτέλι που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του απλά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Ρολάντο, Αμαβί, Καμαρά (74’ Μπαλοτέλι), Λουίζ Γκουστάβο, Στρόοτμαν, Σαρ, Λόπες, Μήτρογλου (74’ Ενζιέ), Θοβέν, Ράντονιτς.

ΛΙΛ: Μενιάν, Ζοσέ Φόντε, Σουαμορό, Κονέ, Τσελίκ (49’ Πιέ), Τιάγκο Μέντες, Τζέκα, Ικονέ, Πεπέ, Μπαμπά, Ράφαελ Λεάο (88’ Σουμαρέ).

Το 0-1 του Πεπέ στο 45'+3':

Το 0-2 του Πεπέ στο 90'+4':

Το 1-2 του Μπαλοτέλι στο 90'+5':