Ισοπαλία από το ημίχρονο στο Βερολίνο

Δύο φορές προηγήθηκε αλλά ισάριθμες ισοφαρίστηκε η Σάλκε στο Ολυμπακό Στάδιο του Βερολίνου κόντρα στην Χέρτα και οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 στο εναρκτήριο ματς της 19ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος, αποφέροντας τον 4ο πόντο στη νέα χρονιά για αμφοτέρους. Οι «μπλε του βασιλιά» προγήθηκαν με τον Κονοπλιάνκα (17’) από πάσα του Σταμπουλί, αλλά ισοφαρίστηκαν από τον Γκρούγιτς που συνδυάστηκε με τον Ντούντα.

Ωστόσο ο Ουθ ξανάδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γκέλζενκίρχεν, από πάσα του Ότσιπκα (44’), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημίχρονου με κεφαλιά του Ιμπίσεβιτς.

Διαιτητής: Μπριχ. Θεατές: 45.000.
ΧΕΡΤΑ: Γιαρστάϊν, Σταρκ, Λούστενμπεργκερ, Ρέκικ, Λατσάρο, Γκρούγιτς, Μάιερ (87’ Μίτελστεντ), Πλάτενχαρντ, Ντούντα (87’ Ντάριντα), Ιμπίσεβιτς (72’ Καλού), Σέλκε.
ΣΑΛΚΕ: Νίμπελ, Καλιτζιούρι, Σανέ, Νάσταζιτς, Ότσιπκα, Σταμπουλί (λ.τρ. 33’ Σταμπουλί), Ρούντι, Σεπφ (λ.τρ. 27’ Σερντάρ), Ουθ, Κονοπλιάνκα, Σκρζίμπσκι (λ.τρ. 76’ Κουτούκου).