Serie A: Πήρε το ντέρμπι η Νάπολι, 2-1 την Λάτσιο

Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν της Λάτσιο με 2-1 για την 20ή αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, η Νάπολι έκαμψε την αντίσταση της Λάτσιο στο «Σαν Πάολο» και αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής στη Serie A, επικρατώντας των «πρωτευουσιάνων» με 2-1.

Καγεχόν και Μίλικ έστειλαν τους «παρτενοπέι» στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 2-0, αλλά η Λάτσιο έβγαλε αντίδραση μετά την ανάπαυλα. Ο Ιμόμπιλε μείωσε στο 65ο λεπτό κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά η αποβολή του Ατσέρμπι στο 70' «καταδίκασε» τους φιλοξενούμενους.

Η Νάπολι μείωσε στους 6 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, που όμως θα έχει την ευκαιρία να την επαναφέρει στο +9 αύριο (21/1), καθώς αντιμετωπίζει στο Τορίνο την ουραγό Κιέβο.