Είδε κι έπαθε η Ρεάλ στην Ανδαλουσία, 2-1 την Μπέτις (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της Μπέτις για την 19η αγωνιστική της La Liga και έπιασε τη Σεβίλη στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «Μαδριλένοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη έπεσε πολύ η απόδοσή τους. Στο 13' ο Μόντριτς άνοιξε το σκορ, αλλά η Μπέτις ισοφάρισε στο 67' με τον Κανάλες.

Ενα γκολ που χρειάστηκε η χρήση του VAR για να μετρήσει. Η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 88' με έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Σεμπάγιος.

Παρότι συνάντησε αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» τελικά χωρίς προβλήματα την Εϊμπαρ και ολοκλήρωσε με έξι διαδοχικές νίκες τον πρώτο γύρο του ισπανικού πρωταθλήματος.

Με δύο γκολ του Λουίς Σουάρες (19΄, 59΄) κι ένα του Λιονέλ Μέσι (53΄), οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 3-0 στο «Καμπ Νου», για τη 19η αγωνιστική της La Liga, και διατήρησαν τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης, που νωρίτερα νίκησε 1-0 τη Λεβάντε.

Παράλληλα, αποσπάστηκαν δέκα βαθμούς από τη Σεβίλη (που έχασε 2-0 στο «Σαν Μαμές» από την Αθλέτικ Μπιλμπάο) και την έθεσαν ουσιαστικά εκτός μάχης τίτλου.