Νίκησε την Έμπολι και ανεβαίνει η Ρόμα (βαθμολογία & αποτελέσματα)

H Ρόμα νίκησε με 0-2 εκτός έδρας την Έμπολι.

Με γκολ του Ενζονζί στο 36΄ και του Τζέκο στο 85΄, αλλά και αρκετή δόση τύχης, η Ρόμα πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα (τέταρτη συνολικά, μαζί με το Champions League), επικρατώντας 2-0 στην έδρα της Έμπολι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Οι «τζιαλορόσι», με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο, ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο β΄ μέρος. Είχαν δοκάρι στο 50΄ με τον Μπενάσερ και έχασαν πέναλτι στο 58΄ με τον Καπούτο, πριν ο Τζέκο «σφραγίσει» τη νίκη της Ρόμα, που προσωρινά «αναρριχήθηκε» στην τρίτη θέση.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Το προφίλ της 8ης αγωνιστικής

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Τορίνο – Φροζινόνε 3-2: 21' Ρινκόν, 46' Μπαζέλι, 72' Μπερενγκέρ - 58' Γκολντανίγκα, 64' Τσιάνο.
Διαιτητής: Περούτσο. Θεατές: 18.000.

ΣΑΒΒΑΤΟ
Κάλιαρι – Μπολόνια 2-0: 22' Ζοάο Πέδρο, 68' Παβολέτι.
Διαιτητής: Πάσκουα. Θεατές: 15.019.
Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-2: 33' Μπετανκούρ, 37' Κριστιάνο Ρονάλντο.
Διαιτητής: Αμπίσο. Θεατές: 25.132.
Έμπολι – Ρόμα 0-1: 36' Ενζονζί.
Διαιτητής: Θεατές:

Πρόγραμμα Κυριακής (7/10)
13.30: Τζένοα – Πάρμα.
16.00: Αταλάντα – Σαμπντόρια, Λάτσιο – Φιορεντίνα, Μίλαν – Κιέβο.

20. Κιέβο Βερόνα 7 5 - 16 -1

*Οι τέσσερις πρώτες θέσεις οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, η 5η κι 6η στο Γιουρόπα Λιγκ και οι τρεις τελευταίες στη Σέριε Β.
** Μίλαν και Τζένοα έχουν έναν αγώνα λιγότερο, λόγω της αναβολής των αγώνων των ομάδων της Γένοβας, μετά το τραγικό δυστύχημα στην μοιραία γέφυρα της πόλης.
*** Η Κιέβο τιμωρήθηκε με αφαίρεση τριών βαθμών.

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ
8 ΓΚΟΛ: Πιάτεκ (Τζένοα).
5 ΓΚΟΛ: Ινσίνιε (Νάπολι),
4 ΓΚΟΛ: Ντεφρέλ (Σαμπντόρια), Ντε Πάουλ (Ουντινέζε), Ιμόμπιλε (Λάτσιο), Μάντζουκιτς (Γιουβέντους), Κριστιάνο Ρονάλντο (Γιουβέντους).