Νίκη στην εκπνοή για τη Μαρσέιγ, «περίπατος» για τη Λιόν (vid)

Τεράστια νίκη, με 10 παίκτες, πέτυχε στις καθυστερήσεις η Μαρσέιγ, ενώ η Λιόν έκανε «περίπατο» στην έδρα της Ντιζόν.

Βρέθηκε να χάνει στο «Βελοντρόμ», «γύρισε» το ματς στη συνέχεια, αλλά η αποβολή του Αμαβί στο 52΄ λίγο έλλειψε να της στοιχίσει. Τελικά η τύχη χαμογέλασε στην Μαρσέιγ, η οποία μετά τη από την Λιόν (2-4), κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 3-2 με την Στρασμπούρ.

Οι «φιλοξενούμενοι» πήγαν να «κλέψουν» το βαθμό στο 89΄ με το γκολ του Ντα Κόστα, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζερμέν αποδείχθηκε «ήρωας του αγώνα». Ο Κώστας Μήτρογλου έμεινε στον πάγκο σε όλο το 90λεπτο.

Η επίθεση της Λιόν «πετά φωτιές». Μετά το 4-2 επί της Μαρσέιγ, το βράδυ της περασμένης Κυριακής (23/09), οι «λιονέ» μετέτρεψαν σε «παράσταση για ένα ρόλο» και την εκτός έδρας αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής με την Ντιζόν. Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους να πετύχουν την τρίτη σερί νίκη τους (δύο στη Ligue 1 και μία στο Champions League επί της Μάντσεστερ Σίτι).
Η Γκινγκάμπ πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα μετά από έξι σερί ήττες (0-0 με τη Νιμ).