Primera Division: Νίκη για την Ατλέτικο με άρωμα Super Cup

Οι «ροχιμπλάνκος» πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην φετινή Primera επικρατώντας με 1-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εφαρμόζοντας το αγαπημένο της παιχνίδι πήρε την νίκη απέναντι στην Ράγιο Βαγιεκάνο, με τέρμα του Γκριεζμάν. Οι «κολτσονέρος» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου απέναντι σε μία παθητική Ράγιο Βαγιεκάνο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν αλλά οι προσπάθειες των παικτών του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν βρήκαν στόχο. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο ηγέτης των «ροχιμπλάνκος», Αντουάν Γκριεζμάν με τέρμα στο 63' δίνοντας πανηγυρικό κλίμα στην φιέστα που στήθηκε μετά την λήξη του αγώνα με αφορμή την κατάκτηση του Super Cup απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης.