La Liga: Η Μαγιόρκα «λύγισε» τη Μπιλμπάο μετά από 11 χρόνια (3-2)

Η Μαγιόρκα νίκησε (3-2) την Μπιλμπάο για πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια και με το τρίποντο απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού της La Liga. Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Την πρώτη της νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο μετά από 11 χρόνια (σ. από τον Φλεβάρη του 2011) πανηγύρισε η Μαγιόρκα.

Οι «νησιώτες» κέρδισαν στην έδρα τους 3-2 τους Βάσκους στον αγώνα που έκλεισε την «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής στην La Liga και με το τρίποντο αυτό απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ την ίδια στιγμή στέρησαν και την ευκαιρία στη Μπιλμπάο να πλησιάσει τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σάλβα Σεβίγια με πέναλτι στο 22’ και μόλις οκτώ λεπτά αργότερα (30’) ο Άνχελ Ροντρίγκες πέτυχε το 2-0. Στην επανάληψη η Μπιλμπάο μείωσε σε 2-1 στο 59’ με τον Ρούμπεν Γκαρσία και δύο λεπτά αργότερα (61’) έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπερενγκέρ (2-2).

Τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχε η Μαγιόρκα και με «χρυσό» σκόρερ τον Τακεφούσα Κούμπο στο 88’ πήρε το τρίποντο και τη μεγάλη νίκη με 3-2, με την οποία έβαλε τέλος και στο αήττητο σερί πέντε αγώνων των Βάσκων σε όλες τις διοργανώσεις.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης και το γεγονός ότι παρότι η Μαγιόρκα μετράει τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, εν τούτοις στο «σπίτι» της έχει χάσει μόνο μία φορά (σ. από την Μπαρτσελόνα) στους εννέα τελευταίους της αγώνες.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 4-3
(19', 45+4' Κορέα, 27' Ματέους Κούνια, 89' Ερμόσο - 30' Μπόρχα Μαγιοράλ, 37'πεν., 42' πεν. Ουνιάλ)

Κυριακή 13/2

Αλαβές-Βαλένθια 2-1
(14' Λουμ, 76' Χοσελού - 62' Γκουέδες)

Λεβάντε-Μπέτις 2-4
(43', 47' Γκόμεζ - 14', 49' Φεκίρ, Γκονζάλες 29', 42' Καρβάλιο)

Σοσιεδάδ-Γρανάδα 2-0

37' πεν. Ογιαρθάμπαλ, 74' Ραφίνια

Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα 2-2

40' Νταρντέρ, 56' αυτό Γκαβίρα - 2' Πέδρι, 90+6 Ντε Γιονγκ