Κύπελλο Ισπανίας: Στους «8» η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε στην παράταση 3-2 (2-2 κ.δ) την Μπαρτσελόνα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, επικρατώντας με ανατροπή 2-1 στην παράταση της Έλτσε παίζοντας με 10 (αποβολή Μαρσέλο). Στον εξτρά χρόνο προκρίθηκε κι η (περσινή φιναλίστ) Αθλέτικ Μπιλμπάο νικώντας 3-2 (κ.δ. 2-2) την κάτοχο Μπαρτσελόνα

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο εξιλεώθηκε στους φίλους της για την απώλεια του Σούπερ Καπ στο Ριάντ κερδίζοντας, ενώπιον τους («Σαν Μαμές»), την Μπαρτσελόνα 3-2 στην παράταση (κ.δ. 2-2) για την φάση των «16» του Κυπέλλου και παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα της στον περσινό τελικό του θεσμού στην Σεβίλλη (4-0)

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν από τα...αποδυτήρια (2') με υπέροχη λόμπα του Μουνιαϊν που κρέμασε τον Τερ Στέγκεν, αλλά οι Καταλανοί «απάντησαν» μ' απίθανο φαλτσαριστό σουτ του Φεράν Τόρες (20'), που άνοιξε ...λογαριασμό σκοραρίσματος στη 2η του εμφάνιση με τα «μπλαουγκράνα».

Οι γηπεδούχοι του Μαρθελίνο ήταν καλύτεροι, είχαν δοκάρι (85') με τον Ινιάκι Γουίλιαμς και τελικά ανέκτησαν το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό με τον Ινίγκο Μαρτίνεθ, αλλά στο 93' ο Πέδρι με το πρώτο του τέρμα στην φετινή σεζόν έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί (105+3') αποχώρησε λόγω μυικού προβλήματος (3ο στην σεζόν) όπως κι ο Άνσου Φάτι.

Συν τοις άλλοις καταλογίστηκε πέναλτι για χέρι του Άλμπα και ο (κορυφαίος των νικητών) Μουνιαϊν έκανε το 3-2 (105+1') αποκλείοντας την πολυνίκη του θεσμού (31 τρόπαια), που έχασε δεύτερη παράταση με το ίδιο σκορ και «σενάριο» μετά τον ημιτελικό του Σούπερ Καπ με την Ρεάλ Μαδρίτης μένοντας εκτός 8αδας στη διοργάνωση μετά από 12 χρόνια!

Νωρίτερα, την συμμετοχή της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, έστω κι αν… της βγήκε η ψυχή στον αγώνα κόντρα στην Έλτσε.

Οι «μερένχες» νίκησαν με ανατροπή 2-1, στην παράταση.

Η ομάδα του Αντσελότι παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο βασικό της σχήμα σε σύγκριση με την 11άδα που παρέταξε προ ημερών στον νικηφόρο τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, καθώς εκτός αποστολής έμειναν οι Μπενζεμά και Κουρτουά, ενώ στον πάγκο βρίσκονταν μεταξύ άλλων ο Λούκα Μόντριτς.

Το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε του 90λέπτου και το ματς οδηγήθηκε στον εξτρά χρόνο.

Εκείη Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες (102’) λόγω αποβολής του Μαρσέλο κι ένα λεπτό αργότερα (103’) η Έλτσε άνοιξε το σκορ με τέρμα του Βερδού (1-0).

Ο (ξεχασμένος) Ίσκο, όμως, που είχε μπει ως αλλαγή στο 79’ αντί του Λούκα Γιόβιτς, ισοφάρισε στο 108’ για τους «μερένχες»και στο 115’ μία ακόμα αλλαγή του Κάρλο Αντσελότι, ο Αζάρ (σ. μπήκε στο 90’ αντί του Ροδρίγκο) πέτυχε το τελικό 1-2.

Στις καθυστερήσεις της παράτασης (σ. 120’+2’) η Έλτσε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέρε Μίγια με δεύτερη κίτρινη.

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»
15/1: Μαγιόρκα – Εσπανιόλ 2-1, Ζιρόνα – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2, Σπόρτινγκ Χιχόν – Κάντιθ 2-4 στα πέν., 0-0 κ.δ.
16/1: Ατλέτικο Μπαλεάρες – Βαλένθια 0-1, Μπέτις – Σεβίλλη 2-1
19/1: Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0