Ligue 1: Σεφτέ η Μπορντό (2-1) με Χουάνγκ Ουί Τζο, η Λανς πήρε το ντέρμπι (1-0)

Στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Ligue 1, η Λανς επικράτησε με 1-0 της Λιλ, σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια. Η Μπορντό...έσπασε το ρόδι (2-1 εκτός έδρας τη Σεντ Ετιέν) με Χουάνγκ Ουί Τζο να σκοράρει δύο φορές.

Η Μπορντό έσπασε το ρόδι. Κέρδισε εκτός έδρας 2-1 τη Σεντ Ετιέν που παραμένει χωρίς νίκη μετά τις πρώτες έξι αγωνιστικές (3 ήττες, 3 ισοπαλίες)

Με πρωταγωνιστή τον Χουάνγκ Ουί Τζο η Μπορντό πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας. Ο Νοτιοκορεάτης άνοιξε το σκορ στο 7’ για να ισοφαρίσει (1-1) ο Καζρί στο 73’. Επτά λεπτά μετά ο Χουάνγκ Ουί Τζο χάρισε τη νίκη στην Μπορντό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, γράφοντας το 2-1, σε ένα ματς όπου το δεύτερο ημίχρονο διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή.

Με γκολ του Φρανκόβσκι στο 74’ η Λανς πήρε το ντέρμπι, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να γνωρίζουν την τρίτη τους ήττα στη Ligue 1 σε σύνολο έξι αγωνιστικών.

Όλα αυτά βέβαια στη σκιά των επεισοδίων, καθώς οι οπαδοί της Λανς εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο στην ανάπαυλα για να προκαλέσουν τους οπαδούς της Λιλ αλλά ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν επετεύχθη...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Tη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα κατέκτησε η Στρασμπούρ καθώς επικράτησε της Μετς με 3-0 εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στον αγώνα και μάλιστα πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο όλα τους τα γκολ.