Η... απόλυτη Νάπολι

Με κεφαλιά του Ρέμπιτς η Μίλαν ισοφάρισε τη Γιουβέντους, της πήρε τον βαθμό (1-1) και την κράτησε στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Η Σαμπντόρια νίκησε εκτός έδρας την Έμπολι με 3-0 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Serie A ενώ η Ρόμα ηττήθηκε 3-2 από τη Βερόνα

Δεν θα χαρεί η Γιουβέντους! Με ένα γκολ του Ρέμπιτς στο 76', η Μίλαν των πολλών απουσιών έμεινε όρθια στο Τορίνο απέναντι στους «μπιανκονέρι» (1-1) και «πιάνοντας» την Ίντερ στην κορυφή της Serie A, άφησε τη «Γηραιά Κυρία» χωρίς νίκη στη 18η θέση μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

H Γιουβέντους άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μοράτα, όμως έδειξε για ακόμη μια φορά ότι έχει θέματα να λύσει με τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να βρίσκεται σε δύσκολη θέση

Νωρίτερα

Σκληρά ήττα γνώρισε στη Βερόνα η Ρόμα που ηττήθηκε 3-2 παρότι κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της. Ισόπαλη 2-2 με την Κάλιαρι στο «Ολίμπικο» αναδείχθηκε η Λάτσιο του Μαουρίτσιο Σάρι.

Έπρεπε να έρθει η τέταρτη αγωνιστική για να γευτεί τη χαρά της νίκης η Σαμπντόρια. Με πρωταγωνιστή τον Καπούτο που σκόραρε δύο φορές οι νικητές πέρασαν από την έδρα της Έμπολι με 3-0.

ΧΘΕΣ

Ευτυχώς δεν... τρίτωσε για την Αταλάντα! Οι Μπεργκαμάσκι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη Σαλερτνιτάνα αλλά επικράτησαν με το μίνιμουμ σκορ (0-1) και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Το «χρυσό» γκολ για την Αταλάντα σημείωσε ο Ζαπάτα στο 75ο λεπτό. Τελευταίοι οι νεοφώτιστοι χωρίς βαθμό μετά το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών.

Ποιος είδε την Ίντερ και δεν τη φοβήθηκε. Το συγκρότημα του Σιμόνε Ιντζάκι έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην Μπολόνια της οποίας επιβλήθηκε 6-1 και έφτασε τους 10 βαθμούς μετά το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών

Ιδανική επιστροφή στα τρίποντα για τους «νερατζούρι» μετά από το 2-2 με τη Σαμπντόρια στο πρωτάθλημα και την ήττα 1-0 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα του Champions League.

Την καλή της πορεία στη Serie A συνεχίζει η Φιορεντίνα που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τζένοα με 2-1. Το σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Σαπονάρα με τη συμπλήρωση μίας ώρας και το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 89' από τον Μποναβεντούρα. Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Κρίσιτο.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου

Σασουόλο-Τορίνο 0-1

(Μάρκο Πιάτσα 83')

Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου

Τζένοα-Φιορεντίνα 1-2

(90’+8’ πέν. Κρίσιτο – 60’ Σαπονάρα, 89’ Μποναβεντούρα)

Ίντερ-Μπολόνια 6-1

(6’ Μαρτίνες, 30’ Σκρίνιαρ, 34’ Μπαρέλα, 54’ Βεσίνο, 63’, 68’ Τζέκο – 86’ Τεάτε)

Βερόνα-Ρόμα 3-2

49' Μπαράκ, 54΄Καπράρι, 64΄Φαραόνι-38' Πελεγκρίνι, 58' Ίλιτς

Λάτσιο-Κάλιαρι 2-2

45' Ιμόμπιλε, 83' Κατάλντι-46' Ζόαο Πέδρρο, 64' Μπαλντέ.

Γιουβέντους-Μίλαν 1-1

4' Μοράτα-76' Ρέμπιτς.

Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου

Ουντινέζε-Νάπολι 0-4

24' Οσιμέν, 35' Ραχμάνι, 52' Κουλιμπαλί, 84' Λοσάνο.