Bundesliga: Ξέσπασαν στη Βέρντερ, Ντόρτμουντ και Χάαλαντ (highlights)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ υπέταξε με το ευρύ 4-1 τη Βέρντερ Βρέμης στη Βεστφαλία για την 29η στροφή της Bundesliga, εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, μειώνοντας τη διαφορά (-4 πλέον) από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League . Αναλυτικά οι σκόρερ, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και τα highlights της Bundesliga

Εφτά παιχνίδια ήταν πολλά. Πάρα πολλά για τον Έρικ Χάαλαντ ο οποίος ξέσπασε στη Βέρντερ Βρέμης, οδηγώντας την Ντόρτμουντ στη νίκη με το ευρύ 4-1, ματς το οποίο έριξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Οι Βεστφαλοί εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης από τη Γκλάντμπαχ και μείωσαν τη διαφορά (-4) από την 4η θέση της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στο Champions League.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Ρασίκα στο 14' αλλά μέσα σε 10' λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή. Ο Ρέινα ισοφάρισε στο 29ο λεπτό, ο Έρικ Χάαλαντ πήρε τη σκυτάλη, σκοράροντας δις (34', 38') φτάνοντας τα 23 γκολ στο πρωτάθλημα. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Χούμελς (87').

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (17/4)

Με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία συνεχίστηκε η δράση της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η Μπάγερν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ με 3-2 (επιστρέφοντας στις νίκες και το +7 από τη δεύτερη Λειψία, 5 αγωνιστικές πριν το τέλος), όπως επίσης και η Ουνιόν εκείνο της Στουτγκάρδης.

Από την πλευρά της η Γκλάντμπαχ επέστρεψε στις επιτυχίες με εμφατικό τρόπο καθώς νίκησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 4-0. Με το ίδιο σκορ η Σάλκε ηττήθηκε στην έδρα της Φράιμπουργκ.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας η Μπάγερ Λεβερκούζεν επιβλήθηκε 3-0 της, προτελευταίας (και χωρίς νίκη για 9 αγώνες), Κολωνίας επανακάμπτοντας στις θέσεις της Ευρώπης και στα τρίποντα.

Το προφίλ της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (16/4)

Λειψία - Χόφενχαϊμ 0-0

Σάββατο (17/4)

Γκλάντμπαχ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-0 (10’ Γκίντερ, 60’ Χόφμαν, 67’ Μπενσεμπαϊνί, 90’+5’ Βολφ)

Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 2-3 (35’ Βέγκχορστ, 54’ Φιλίπ - 15’, 37’ Μουσιάλα, 24’ Τσούπο-Μοτίνγκ)

Φράιμπουργκ - Σάλκε 4-0 (7’ Χέλερ, 22’ πεν. Σαλάι, 50’, 74’ Γκέντερ)

Ουνιόν Βερολίνου - Στουτγκάρδη 2-1 (20’ Πρέμελ, 43’ Μούσα - 49’ Φέρστερ)

Άουγκσμπουργκ - Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-0

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Κολωνία 3-0