FA Cup: Με πολύ ιδρώτα η Τότεναμ στους «16» (highlights)

H Τότεναμ με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά νίκησε 4-1 την Γουίκομ και προκρίθηκε στους 16 του FA Cup.

Το σκορ (4-1) δεν λέει όλη την αλήθεια για το πόσο δύσκολα η Τότεναμ ξεπέρασε το εμπόδιο της Γουίκομ και προκρίθηκε στους «16» όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Έβερτον.

Η Γουίκομ, ουραγός στην Championship και θύμα του κορονοϊού, προηγήθηκε με τον Ονιεντίνμπα στο 25΄. Κι ενώ ο Μπέιλ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους χρειάστηκε να φτάσει το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα για να κριθεί το ματς από τα γκολ των Γουίνκς στο 86΄και Ντομπελέ στο 87' και 90+3!

Οι αγώνες της Κυριακής (24/1

Το Λίβερπουλ στους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας θα εκπροσωπήσει τουλάχιστον η Έβερτον μετά τη νίκη-πρόκριση με 3-0 επί της Σέφιλντ Γουένσντι.

Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 3-2: O Mπρούνο είπε «Νο» στον Σαλάχ (highlights)

Ένα γκολ του Κάλβερτ Λιουιν στο πρώτο και άλλα δυο από τους Ριτσάρλισον και Μίνα στο δεύτερο έκαναν εύκολη τη βραδιά για την ομάδα του Αντσελότι.

Η Λέστερ νίκησε με 3-1 στην έδρα της Μπρέντφορντ και η Μπέρνλι, με 3-0 στην έδρα της Φούλαμ.

Mε τρία γκολ στο β' ημίχρονο από τους Ουντέρ, Τίλεμανς και Μάντισον, η Λέστερ έκανε την ανατροπή στον αγώνα με την Μπρέντφορντ που είχε προηγηθεί στο 4΄με τον Σόρενσεν.

Η Μπέρνλι έκανε περίπατο στο Λονδίνο επικρατώντας 3-0 της Φούλαμ από δυο γκολ του Ροντρίγκεζ κι ένα του Λονγκ.

Με πρωταγωνιστή τον Τάμι Έιμπραχαμ η Τσέλσι νίκησε 3-1 τη Λούτον και πέρασε στη φάση των 16 του FA Cup.

Ο Έιμπραχαμ πέτυχε και τα τρία γκολ (11΄, 17΄και 74΄) της Τσέλσι, η οποία έχασε και πέναλτι με τον Βέρνερ στο 86΄ (απέκρουσε ο γκολκίπερ).

Τα ματς του Σαββάτου 23/1

Η Σαουθάμπτον νίκησε σήμερα στο «Σεντ Μέρις» με 1-0 την κάτοχο του τροπαίου Άρσεναλ, στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας, και πήρε το «εισιτήριο» για την 5η φάση του FA Cup, όπου θ' αντιμετωπίσει τη Γουλβς.

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ: Το αυτογκόλ του Γκάμπριελ για το 1-0 (vid

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ...κατά λάθος ο Γκάμπριελ Μαγκαγιάες (αυτογκόλ) στο 24ο λεπτό. Οι «κανονιέρηδες» που βρίσκονται σε ανοδική πορεία στην Premier League, δεν κατάφεραν παρά τις προσπάθειες που κατέβαλλαν να ισοφαρίσουν κι έτσι δεν θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν εφέτος το στέμμα τους.

Λίγο αργότερα, οι Γουέστ Χαμ, Μπράιτον και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ προκρίθηκαν σε βάρος των Ντονκάστερ, Μπλάκπουλ και Πλίμουθ, ενώ η Σουόνσι διέλυσε με σκορ 5-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Άνετα προκρίθηκε στη φάση των «16» η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε με σκορ 3-1 της Τσέλτεναμ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32» στο Κύπελλο Αγγλίας και τα ζευγάρια στη φάση των «16» έχουν ως εξής:

FA CUP: ΦΑΣΗ TΩΝ «32»

Τσόρλι - Γουλβς 0-1

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 1-0

Σουόνσι - Νότιγχαμ Φόρεστ 5-1

Μπάρνσλεϊ - Νόριτς 1-0

Μίλγουολ - Μπρίστολ Σίτι 0-3

Μπράιτον - Μπλάκπουλ 2-1

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Πλίμουθ 2-1