Ligue 1: Έχασε την ευκαιρία η Λιλ, 1-1 με τη Σεντ Ετιέν (highlights)

Η Λιλ έχασε την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή την Παρι Σεν Ζερμέν, μετά το αποψινό (29/11) 1-1 με την Σεντ ΕτιένΛιόν και Μονακό κέρδισαν εύκολα και πλησίασαν στην κορυφή. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ουραγό Ντιζόν στη Ligue 1. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Η Λιλ μετά την ισοπαλία της Παρί Σεν Ζερμέν το Σάββατο το βράδυ, είχε απόψε την ευκαιρία με νίκη να την...πιάσει στην κορυφή.

Η Σεντ Ετιέν όμως της έβαλε δύσκολα. Προηγήθηκε με τον Γουαμπί Καζρί μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο (33’) με πέναλτι. Η Λιλ ισοφάρισε στο 65’ με τον Ικόνε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη που θα την έφερνε στην κορυφή.

Η ουραγός της βαθμολογίας, Ντιζόν, πέτυχε μεγάλη νίκη στη Νίκαια με 3-0 επί της Νις, για την 12η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Λιόν και Μονακό δεν είχαν κανένα πρόβλημα, πήραν το τρίποντο και πλησίασαν στην κορυφή την Παρί.

Η Λιόν κέρδισε 3-0 τη Ρεμς και η Μονακό με το ίδιο σκορ τη Νιμ.

Την πρώτη της ισοπαλία στη φετινή Ligue 1 σημείωσε η Παρί Σεν Ζερμέν που δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Μπορντό για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας έμειναν νωρίς στο 10' πίσω στο σκορ με το αυτογκόλ του Πεμπελέ, αλλά μέσα σε λίγα λεπτά κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή.

Αρχικά ο Νεϊμάρ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Κιν λίγο αργότερα να παίρνει τη σκυτάλη και να βάζει σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Η φιλοξενούμενη ομάδα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 60' μπόρεσε να παραβιάσει για δεύτερη φορά τα αντίπαλα δίχτυα χάρη σε γκολ του Αντλί.

Το προφίλ της 12ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/11

Στρασβούργο-Ρεν 1-1 (23' Τόμασον - 59' Ούνου)

ΣΑΒΒΑΤΟ 28/11

Μαρσέιγ – Ναντ 3-1 (2' Τοβάν, 35' Παγιέτ, 60' πεν. Μπενεντέτο - 73' Μπλας)

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπορντό 2-2 (27' πεν. Νεϊμάρ, 28' Κιν - 10' αυτ. Πεμπελέ, 60' Αντλί)