Bundesliga: Η Λεβερκούζεν «σκόνταψε» (0-0) στη Χέρτα (highlights)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν κατάφερε να νικήσει τη Χέρτα (0-0) και να πλησιάσει τη κορυφή.. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία.

Η Χόφενχαϊμ έμεινε με 10 παίκτες αλλά κατάφερε να πάρει 1-1 στην έδρα της Μάιντς.

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση η Λεβερκούζεν έμεινε στο 0-0 με τη Χέρτα στην «Μπάι Αρίνα» κι έχασε την ευκαιρία να φτάσει στον ένα βαθμό από την κορυφή.

Η Γκλάντμπαχ διέλυσε με 4-1 τη Σάλκε που... τόλμησε να ισοφαρίσει. Η απάντηση των «πουλαριών» ήταν τρία γκολ με τους Βεντ, Τουράμ, Βολφ.

Η Μπάγερν βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά νίκησε 3-1 την Στουτγκάρδη και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga. Στην δεύτερη θέση σκαρφάλωσε η Λειψία που επικράτησε 2-1 της Μπίλεφελντ. Υποχώρησε η Ντόρτμουντ, που ηττήθηκε από την Κολονία με 1-2.

Με ματσάρα άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Bundesliga, με την Βόλφσμπουργκ να κερδίζει με 5-3 τη Βέρντερ Βρέμης και να πλασάρεται στην 5η θέση, πηγαίνοντας στους 17 βαθμούς και αφήνοντας τους αντιπάλους της στους 11.

Η Βέρντερ προηγήθηκε στο 13΄με τον Μπίτενκουρτ, αλλά οι γηπεδούχοι "απάντησαν" άμεσα όπου σε τρία λεπτά μέσα (22΄-25΄) έκαναν με τους Μπακού και Μπρουκς το 2-1. Στο 35΄ της αναμέτρησης ο Μούβαλντ ισοφάρισε σε 2-2, αλλά στο 37΄ο Βέγκχορστ έδωσε και πάλι ανάσα με 3-2 στην ομάδα του. Όχι για πολύ καθώς στο 47΄ο Μπρουκς με αυτογκόλ έκανε το 3-3. Στο 76΄ο Βέγκχορστ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-3 ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπιάλεκ διαμόρφωσε το τελικό 5-3.