Serie A: Το Μίλαν - Γιουβέντους 0-2 έγινε σε 14 λεπτά 4-2! (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Μεγάλη νίκη για την Μίλαν, η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Γιουβέντους στο 53', επικράτησε 4-2! H Λέτσε επιβλήθηκε 2-1 της Λάτσιο για την 31η αγωνιστική της Serie A, πήρε βαθιά «ανάσα» στη μάχη για παραμονή και κράτησε τους «λατσιάλι» στο -7 από την κορυφή. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Serie A.

Το ημίχρονο στο Μιλάνο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αλλά στην επανάληψη έγινε το "έλα να δεις". Μέσα σε 6 λεπτά η Γιουβέντους προηγήθηκε 0-2 με τους Ραμπιό (47') και Ρονάλντο (53'). Η Μίλαν απάντησε με ένα "φονικό" 5λεπτο. Στο 62' με πέναλτι ο Ιμπραχίμοβιτς έκανε το 1-2, στο 66' ο Κεσιέ το 2-2 και στο 67' ο Λεάο το 3-2! Το κερασάκι στην ροσονέρι τούρτα έβαλε στο 80' ο Ρέμπιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Λέτσε - Λάτσιο 2-1

Η Λάτσιο υποχρεώθηκε σε δεύτερη σερί ήττα στην κατηγορία που την κράτησε στο -7 από τους πρωτοπόρους «μπιανκονέρι». Μετά το βαρύ 3-0 από την Μίλαν το περασμένο Σάββατο, αυτή την φορά οι «λατσιάλι» έχασαν 2-1 εκτός έδρας από την Λέτσε για την 31η αγωνιστική στον θεσμό.

Το παιχνίδι, βέβαια, είχε ξεκινήσει ιδανικά για την ομάδα της Ρώμης, που άνοιξε το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό με το τέρμα που σημείωσε ο Καϊσέδο. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η Λέτσε έφτασε στην ισοφάριση στο 30’ με τον Μπαμπακάρ και στο 47' πέτυχε και την ανατροπή με τον Λουτσιόνι (2-1). Ως το φινάλε η Λάτσιο όχι μόνο δεν κατάφερε να αποσοβήσει την ήττα, αλλά έμεινε και με δέκα παίκτες στο 93’ λόγω αποβολής του Πέτριτς.

Για την Λέτσε το τρίποντο αυτό ήταν μία μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια που καταβάλει για παραμονή στα «σαλόνια» του Καμπιονάτο, καθώς την έστειλε στην 17η θέση της βαθμολογίας και στο +1 από την Τζένοα, η οποία βρίσκεται μία θέση κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και δοκιμάζεται αύριο με τη Νάπολι.