Μπακς - Μπουλς 124-115: «Ταύρος» ο Γιάννης!

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι για ακόμα μία φορά ασταμάτητος, οι Μπακς επικράτησαν δύσκολα κόντρα στους Μπουλς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε για ακόμα ένα ματς τους Μπακς στη νίκη. Απόντος του Μίντλετον, ο Μπλέντσο ήταν τρομερός και αποτέλεσε σημαντική βοήθεια για τον 24χρονο σούπερ σταρ. Κάπως έτσι, το Μιλγουόκι έκαμψε έστω και δύσκολα την αντίσταση των Μπουλς με 124-115.

Το Σικάγο αποδείχθηκε πολύ δυσκολότερος αντίπαλος από ό,τι τα «ελάφια» περίμεναν, κλείνοντας τόσο το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 30-32, αλλά και το πρώτο ημίχρονο με 65-66.

Στην τρίτη περίοδο όμως οι Μπακς συνήλθαν, ξεφεύγοντας με 97-86 χάρη σε ένα επιμέρους 15-4. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και μείωσαν σε 104-100 στις αρχές της τελευταίας περιόδου και σε 108-105 λίγο αργότερα. Οι Μπακς τελικά δεν λύγισαν και με τους εκπληκτικούς Γιάννης και Μπλέντσο έφτασαν στη νίκη.

Ο Έλληνας άσος ήταν σε τρομερή βραδιά με μοναδικό ψεγάδι στη στατιστική του τη γραμμή των βολών, ολοκληρώνοντας το ματς με 38 πόντους (12/19 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/20 βολές), 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής! Τον Γιάννη ακολούθησε ο Μπλέντσο με 31 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους ταύρους, ο Κόμπι Ουάιτ είχε 31 πόντους και 8 ασίστ και ο Ζακ ΛαΒίν 25 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-32, 65-66, 97-86, 124-115

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 38 (13/24 σουτ, 1 τρίποντο, 11/20 βολές, 16 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 13 (1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλέντσο 31 (12/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μάθιους 15 (1), ΝτιΒιντσέντζο 4, Ιλιασόβα 2, Ρ. Λόπεζ 6, Χιλ 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπράουν (0/5 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κόναγκτον 6 (2), Κόρβερ 6 (1)

ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 11 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάτσινσον 6 (7 ριμπάουντ), Κάρτερ 14 (6 ριμπάουντ), ΛαΒίν 25 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Σατοράνσκι 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιανγκ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)