Μέγας Χάρντεν στο Χιούστον, νίκες για Πίστονς και Κλίπερς (vids)

Δυσκολεύτηκαν αλλά κέρδισαν οι Ρόκετς, ένα τρίλεπτο χρειάστηκε στους Πίστονς για να νικήσουν τους Λέικερς, συνήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Κλίπερς.

Οι Ρόκετς δυσκολεύτηκαν αλλά τελικά επικράτησαν στο Χιούστον κόντρα στους Σανς με 108-102, πετυχαίνοντας την 10η νίκη στα τελευταία 11 ματς, ενώ διεύρυναν το σερί τους κόντρα στο Φίνιξ σε 10-0! Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν τον Κρις Πολ για λόγους ξεκούρασης, βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά με ένα επιμέρους 25-17 πήραν τελικά τη νίκη. Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 41 πόντους (12/25 σουτ, 14/17 βολές), 11 ασίστ, 9 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 3 τάπες, 6 λάθη, ενώ τον ακολούθησε ο Έρικ Γκόρντον με 19 πόντους. Για τους «Ήλιους», που υπέστησαν την δεύτερη διαδοχική ήττα τους, ξεχώρισε ο Ντέβιν Μπούκερ με 29 πόντους (9/22 σουτ), 7 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ούμπρε με 22 πόντους και 5 κλεψίματα.

Οι Πίστονς χρειάστηκαν μόνο μια περίοδο για να νικήσουν τους Λέικερς με 111-97 στο Ντιτρόιτ. Οι «λιμνάνθρωποι» αγωνίστηκαν χωρίς τους ΛεΜπρόν Τζέιμς, Ινγκραμ, Τσάντλερ, Στίβενσον, ωστόσο πάλεψαν για ένα ημίχρονο το ματς. Στην τρίτη περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι με ένα 13-0 μέσα σε 3' κατέβαλλαν την αντίσταση του Λος Άντζελες, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο βαριές διαδοχικές ήττες, ενώ ανέβηκαν και πάλι στην 6η θέση της Ανατολής. Γκάλογουεϊ με 23 πόντους και 8/10 σουτ και Ντράμοντ με 19 πόντους και 23 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων. Για τους Λέικερς, ο ΜακΓκι είχε 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 τάπες και ο Ρόντο 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Οι Μπουλς αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο στο Λος Άντζελες κόντρα στους Κλίπερς, αλλά τελικά υποχρεώθηκαν σε ήττα με 128-121. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δωδεκάλεπτο και ξέφυγαν με επιμέρους σκορ 45-21 και με διαφορά 18 πόντων στο 34' (91-73), η οποία ήταν αρκετή για τους εξασφαλίσει το ματς, φτάνοντας τις 6 νίκες στους τελευταίους 7 αγώνες. Οι Ντανίλο Γκαλανάρι και Μοντρέζ Χάρελ με 27 πόντους (10/14 σουτ), 7 ριμπάουντ και 26 πόντους (9/18 δίποντα, 8/8 βολές) αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους νικητές. Για τους Μπουλς, οι οποίοι μετρούν 4 σερί ήττες, προσπάθησαν οι Ζακ ΛαΒίν με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και Λόπεζ με 22 πόντους (9/12 δίποντα), 8 ριμπάουντ και 3 τάπες. O Ντοκ Ρίβερς και ο Τζιμ Μπόιλεν αποβλήθηκαν αμφότεροι με τεχνικές ποινές επειδή καυγάδισαν 1'14'' πριν από τη λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου!