Ο Λεμπρόν υποκλίθηκε στον... «βασιλιά» Ντουράντ (vid)

Οι Ουόριορς νίκησαν μέσα στο Κλίβελαντ με 110-102 και απέχουν μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου στο NBA.

Με κορυφαίο τον Κέβιν Ντουράντ, ο Ουόριορς έκαναν πάρτι και μέσα στο Κλίβελαντ, όπου επικράτησαν των Καβαλίερς με 110-102 στο Game 3 των τελικών του ΝΒΑ.

ΟΙ πρωταθλητές θέλουν πλέον μια νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο και είναι έτοιμοι να τα καταφέρουν τα τα ξημερώματα του Σαββάτου (04:00)

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μισό του αγώνα αλλά στην τρίτη περίοδο ο Κέβιν Ντουράντ και η παρέα του ανέτρεψαν το σκορ και δεν το έχασαν σχεδόν ποτέ.

Ο KD ήταν ο Βασιλιάς του αγώνα με ρεκόρ καριέρας στα playoffs. Πέτυχε 43 πόντους με 7/7 βολές, 9/14 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Π¨ηρε επίσης 13 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ σε 43 λεπτά συμμετοχής. Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Κάρι που στην κακή του μέρα πέτυχε 11 πόντους. Ακολούθησαν οι Γκριν, ΜακΓκί και Χουντ που σκόραραν από 10 πόντους ο καθένας.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς για τους ηττημένους πέτυχε 33 πόντους, πήρε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ. Ακολούθησε ο «διπλός» Λοβ με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Χουντ που πρόσθεσε άλλους 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-28, 58-52, 81-83, 102-110.