Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Μόναχο με μοιραίο τον Γκιστ (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τον Παναθηναϊκό με 80-79 στην Γερμανία. Δείτε σε βίντεο το τραγικό λάθος του Αμερικανού των «πρασίνων» που κόστισε το ματς.

Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με σκορ 80-79 από τη Μπάγερν Μονάχου στη Γερμανία για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 34-28 στο 15’, αλλά η είσοδος του Λεκαβίτσιους και του Παππά βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 40-41 στο ημίχρονο.

Τα τελευταία λεπτά ήταν «θριλερικά». Με τον Μπάρθελ και τον Λούλιτς η Μπάγερν προηγήθηκε με 73-68 στο 37’ με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να βρει λύσεις και στο 1.24 να προηγείται με 76-70.

Στα 43’’ πριν το τέλος ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 76-74 και ο Ντέντοβτς στα 37’’ με βολές έκανε το 78-74, ενώ ο Αμερικανός 5’’ αργότερα μείωσε σε 78-77. Ο Λούλιτς με δίποντο έκανε το 80-77 στα 9’’ και ο Λάνγκφορντ απάντησε (80-79). Ο Μπούκερ αστόχησε στις δυο βολές, αλλά ο Γκιστ στα 5’’ έκανε λάθος πάσα και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 80-79

Ο Παπαπέτρου έμεινε χαμηλά για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, πετυχαίνοντας δύο πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-41, 56-58, 80-79

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. (Ράντοβιτς ): Ντάγκουμπιτς , Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 10, Ραντόσεβιτς 4, Λούσιτς 11, Λο 4, Ντέντοβιτς 19, Γιόβιτς 4, Μπάρθελ 12, Ουίλλιαμς 5, Μπούκερ 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 3, Λάνγφορντ 18, Λάσμε 8, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5, Γκιστ 7, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 3, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 8, Μήτογλου 10.

Δείτε ΕΔΩ το μοιραίο λάθος του Τζέιμς Γκιστ στα τελευταία δευτερόλεπτα.